Az újgazdagok helyét az új generáció vesz át
A többség elment, aki pedig maradt, annak nem feltétlenül jön be az ilyen típusú közösség. "Éppen azért jöttem el az USA-ból, hogy megszabaduljak ezektől az emberektől" - mondja az amerikai Mark Ames, az "Exile" kivándoroltaknak szóló újság szerkesztője. - "Régebben ők töltötték meg Moszkva minden bárját. Aztán mikor jött a krízis, az utcára kerültek, mert a többségüknek még megfelelő végzettsége sem volt."
Emellett léteznek Moszkvában olyan lokálok is, amelyek a fiatal duhajoknál befolyásosabb emberek törzshelyeinek számítanak. "A mi célcsoportunkat fiatal, feltörekvő üzletemberek alkotják, akik az úgynevezett újgazdagok helyét veszik majd át" - mondja Oleg Tinkoff söröző tulajdonos, utalván azokra a gyanús körülmények között meggazdagodott emberekre, akik a '90-es évek elejének privatizációja során szakítottak szédítő vagyonokat. Tinkoff egyébként azért alapított saját bárt, hogy végre legyen egy normális hely, ahol hétvégenként nyugodtan elpoharazgathat a barátaival.
"Ezek a fiatalok bankoknál, nagyvállalatoknál dolgoznak" - folytatja Tinkoff. - "Itt az új generáció, amely nincs híján a pénznek." Tény, hogy szemléletét az árak is visszatükrözik. Persze az 5 dolláros pohár sör még mindig vonzó alternatíva a múlthoz képest, amikor megesett, hogy a folyékony kenyeret samponnal tették kívánatosan habzóvá.
Éjszakai lokálok: az aranykornak vége
[ajanlo=44][igazitas=left/]Ha valaki mostanában szeretne sörözőt nyitni Moszkvában és ért is hozzá, számíthat rá, hogy a befektetett pénze 3 éven belül megtérül, magyarázza meggyőzően Tinkoff. Viszont korántsem biztos, hogy az Éhes Kacsa ma is annyi pénzt termel, mint régebben. A fiatal oroszok még nem elég gazdagok, és a klub bárja sem tűnik zsúfoltnak.
"Régebben sok külföldi üzletembert ingyen engedtek be. A klub 5 dolláros veszteségét persze maguk a vendégek hozták be a pultnál, ahol 50-80 dollárt is otthagytak esténként" - meséli az amerikai Rich Moncher, az enjoymoscow.com internetes portál szerkesztője. Ő - ellentétben az Oroszországba kivándoroltak többségével - még ma is rendszeresen lejár a klubba. "Nyilvánvaló, hogy a kilencvenes évek közepén-végén lényegesen jobban ment az üzlet, mint manapság" - mondja összegzésül Moncher.
Így mulat az orosz elit
Míg öt-tíz éve külföldi üzletemberek lejtettek könnyed sztriptízt a moszkvai bárok színpadán, ma a helyi húszas-harmincas bankárok, menedzserek teszik ugyanezt. A lokálok aranykorának azonban egy időre vége.