3p

Egyre kevesebben vannak azok, akik munkaszerződés miatt lépnek ki az álláskeresési járadékosok közül. Ebből is az látszik, hogy a piac munkaerőigénye még mindig a padlón van.

2013 júniusában 23 126 álláskereső lépett ki az álláskeresési járadékból, számuk közel 400-zal több az előző hónaphoz képest, 2012 azonos hónapjához viszonyítva pedig közel 8000-rel vannak kevesebben. Az álláskeresési járadékból több ok miatt is "kiléphet" valaki: lejárhat a jogosultsága, kizárhatták a járadékból, nyugdíjazták, bekapcsolódott valamelyik munkaerőpiaci programba, vagy pedig sikerült elhelyezkednie. Egyedül ez utóbbiak számát közli külön a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat havi statisztikája.

A június havi adatok ismeretében lehet készíteni egy féléves összefoglalót, ami az mfor.hu számításai alapján egyáltalán nem ad okot örömre. A Központi Statisztikai Hivatal adatsorai alapján egyébként eléggé egyértelműnek tűnik, hogy a foglalkoztatást a közmunka növeli a legnagyobb mértékben, sőt ha ez nem lenne, a versenyszféra önmagában nem lenne képes még stagnáló számokat sem felmutatni. Az alkalmazottak létszáma ugyanis ebben a nemzetgazdasági ágban már 2011 év vége óta folyamatosan elmarad az előző évi állapotoktól. A szektor vérszegény munkaerő-keresletét megerősíti az NFSZ új, nem támogatással létrejövő munkahelyekre vonatkozó számsora is, mely júniusban azért a pozitív irányba fordult, de a biztos trendfordulót egyelőre még korai lenne kijelenteni.

Ilyen piaci körülmények között nem is csoda, hogy a fentebb említett, valamivel több mint 23 ezer kilépőnek mindössze 22 százalékát indokolják új munkaszerződéssel (5062 munkavállaló). Ennél rosszabb arány csak a téli hónapokban, 2013 januárjában volt, 11 százalék. Egyébként ebben a mutatóban is megmutatkozik az éven belüli szezonalitás: a téli hónapokban jellemzően kevesebben vannak arányaiban és számszerűen is azok, akik munkába állás miatt nem kapják tovább az álláskeresési járadékot. Az indok: a szezonális mezőgazdasági és építőipari munkák.

A júniusi adatokkal kumuláltan idén összesen 196 563 volt azok száma, akik kikerültek az álláskeresési járadékra jogosultak közül. A tavalyi létszám ennél közel 32 ezerrel volt magasabb, viszont 2011-ben az első félévben 13 ezerrel kevesebben kerültek ki az ellátásból. Ami viszont ennél sokkal "érdekesebb", az természetesen a munkába állás miatt kilépők száma és aránya. Akármelyiket is nézzük, az első féléves adatok 2004-ig visszamenőleg soha nem voltak még ennyire rosszak.

2013 első hat hónapjában a jogosultak közül 37 476-an váltották a járadékot munkabérre, miközben még tavaly is jóval többen, 51 815-en voltak. A 2010-2011-es években pedig 73-81 ezer volt ugyanez a létszám. Mivel azonban a járadékból kilépők teljes létszáma nem került mélypontra, a munkaszerződéses személyek aránya is mélyponton van: mindössze a kilépők 19,1 százaléka tud munkahelyet "felmutatni".  Ezt a mutató tekintve már tavaly is megmutatták magukat a gondok, hiszen az első féléves arány 22,7 százalék volt, miközben 2004-ig visszamenőleg inkább a 30 százalék közeli ráták voltak gyakoribbak, sőt 2009 és 2011 között még a 40 százalékot is meghaladta azok aránya, akik munkalehetőség miatt "estek el" az állásjáradéktól. Most pedig a 20-at sem éri el.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!