4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Soha nem látott magasságokba, 300 milliárd font fölé emelkedett az elmúlt egy évben a brit felső ezer vagyona, amely a jelenlegi munkáspárti kormány eddigi kilenc éve alatt több mint megháromszorozódott. A leggazdagabb a brit-indiai acélbáró Lakshmi Mittal, a királynő 300 millió fontos vagyona csak a 192. helyhez volt elegendő.

A The Sunday Times vasárnap közölt 2006-os vagyonlistája szerint a felső ezer gazdagsága az elmúlt egy évben több mint 20 százalékkal gyarapodott, ami egyike a legnagyobb éves növekedéseknek a hasonló listák közlésének kezdete - 1989 - óta. Az idei összesítés szerint a pénzarisztokrácia felső kasztjának összvagyona a tavalyi 249,615 milliárd fonthoz képest több mint 50 milliárd fonttal 300,964 milliárd fontra (115 ezer milliárd forintra) duzzadt. Kilenc éve, amikor az azóta is folyamatosan kormányzó munkáspárt hatalomra került, a gazdagok leggazdagabbjainak összvagyona 98,99 milliárd font volt. Ezek szerint a felső ezer - amelynek személyi összetétele természetesen folyamatosan változik - mostanáig több mint megháromszorozta vagyonát. Megjegyzendő, a párt alatt a szupergazdagok sokkal gazdagabbak lettek százalékos összevetésben, mint a korábbi konzervatív kormányok bármelyike idején.

Indiai a leggazdagabb "brit"

Lakshmi Mittal, a leggazdagabb

A leggazdagabb az idei listán is a brit-indiai acélbáró, Lakshmi Mittal, akinek vagyonát a lap 14,881 milliárd fontra (5700 milliárd forint) becsüli. Mittal cége, a Mittal Steel erőteljesen terjeszkedik Európában, ezen belül is Kelet-Európában: tavaly 2,8 milliárd fontért felvásárolta a legnagyobb ukrán acélművet, a Krivoj Rog-i Krivorizssztalt, és annak idején érdeklődött a Dunaferr magánkézbe adása iránt is. A Mittal Steel idén januárban azzal döbbentette meg a Cityt, hogy csaknem 13 milliárd fontos átvételi ajánlatot tett a francia-luxemburgi Arcelor acélipari csoportra, és ez a harc egyelőre folyik.

Lakshmi Mittal az idén másodszor utasította maga mögé a korábbi leggazdagabb "britet", a Londonban élő orosz Roman Abramovics olajoligarchát. A Chelsea labdarúgó klub tulajdonosa több mint 2,5 milliárd fonttal lett gazdagabb: vagyona az idei Rich List szerint 10,8 milliárd font (4100 milliárd forint) a tavaly becsült 7,5 milliárd font után.

A királynő a vert mezőnyben

A Potter-saga írója

E vagyonokhoz képest a brit uralkodó szinte szegénynek számít. II. Erzsébet királynő, aki éppen pénteken ünnepelte 80. születésnapját - főleg tőzsdei befektetéseinek jó hozama révén - gazdagabb lett ugyan 30 millió fonttal, de idei 300 millió fontos vagyona így is csak a 192. helyhez volt elégséges az ezres listán.

A királynőt a leggazdagabb brit hölgyek között messze megelőzi Joanne K. Rowling, a példátlan sikerű Harry Potter-sorozat szerzője is. Az írónő vagyonát 520 millió fontra (200 milliárd forintra) becsüli a lap a tavalyi 500 millió font után. Rowling csak a könyvek utáni jogdíjból 310 millió font tiszta bevételhez jutott. A leggazdagabb zenészek közül Sir Paul McCartney 825 millió fonttal a 65., Lord Lloyd-Webber 700 millió fonttal a 87., Madonna a maga 248 millió fontjával a 251., Sir Mick Jagger és Sir Elton John egyaránt 205 millió fonttal holtversenyben a 290. az idei listán.

Busás jutalmak a Cityben

Az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég, a Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) éppen nemrégiben közzétett becslése szerint 2005-2006 fordulójának prémiumszezonjában csak a londoni City bankárainak kiosztott teljesítményprémium elérte a 7,5 milliárd fontot (2700 milliárd forint), ami 16,2 százalékkal magasabb a tavalyi azonos időszakra becsült 6,4 milliárd fontnál. A CEBR szerint a City-alkalmazottak átlagos idei prémiuma 23 ezer font volt, de ezen belül hatalmasak az eltérések: háromezren egymillió fontot vagy annál is nagyobb jutalmat vihettek haza. A mostani jutalomrekord fő oka az értékforgalmazói tevékenység több mint 10 százalékos, és a vállalati egyesülési és felvásárlási piac (M&A) több mint 20 százalékos bővülése, állt a londoni elemző ház összesítésében.

MTI /
Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!