[ajanlo=101][igazitas=left/]Az Európai Unióban a szén-dioxid-kvóták kereskedelmi rendszerének elindítása új kötelezettségeket ró a nagy kibocsátó ágazatokra, ám az egyes cégek előtt egyúttal komoly pénzügyi lehetőségek nyílnak, ha jól gazdálkodnak az államtól kapott kibocsátási egységeikkel.
A vállalatok az egyenként egy tonna szén-dioxid-kibocsátásra feljogosító kvótákkal azonnali és határidős ügyleteket köthetnek, amivel jelentős megtakarításokat érhetnek el, vagy új forrásokat találhatnak fejlesztéseikhez.
A kvóták kiosztására Magyarországon várhatóan május végén, június elején kerül sor. Határidős ügyleteket már most is korlátozás nélkül köthetnek a hazai cégek, a tapasztalatok szerint a megállapodások többsége 2005-re vagy 2006 decemberi "szállításra" vonatkozik. Azonnali vételt a magyar nemzeti regiszter felállítása előtt is köthetnek, amennyiben valamelyik már létező nyugat-európai nemzeti regiszteren saját számlát nyitnak, eladásra azonban a kvóták kiosztásáig nincs mód.
A kvóták adás-vételére szakosodó brókerek a partnerek keresésében, a megfelelő ár kialkudásában, illetve a tranzakció lebonyolításában vállalhatnak szerepet.
Minden egyes kvótát saját sorszámmal látnak el, s Brüsszel egy olyan nemzetközi tranzakciós lista felállítását is elrendelte, amelyen keresztül az európai uniós emissziókereskedelmi rendszer keretében kötött összes ügyletet nyomon lehet követni.
A cégek által eladásra kínált kvótákból bármely európai uniós jogi és természetes személy vásárolhat, akár befektetési céllal is. A kibocsátási egységek értéke jelenleg a 16-18 euró közötti sávban van. Az egyetlen igazi megkötés az, hogy a cég gondoskodjon arról, hogy az év végén elég kvótája legyen szén-dioxid-kibocsátásának lefedésére - számol be a Világgazdaság.
Indulás előtt a hazai szén-dioxid-üzletek
Az EU indulófélben lévő emissziókereskedelmi rendszerében a határidős ügyletek az árak rögzítését, az azonnali ügyletek pedig a kvótavásárlások gyors és kockázatmentes lebonyolítását segíthetik elő. A hazai nemzeti regiszter felállítása még nem történt meg, a magyarországi cégek egyelőre csak vételi céllal kezdeményezhetnek azonnali ügyleteket - írja a Világgazdaság.