2p

Kelet-Európa informatikai ipara aranylázban ég: a Nokia, az Ericsson, a SAP, az Alcatel, a Siemens, a Motorola és a Hewlett-Packard Magyarországon, Romániában és Bulgáriában építettek ki hídfőállást.

Nyugati cégek kutatási és fejlesztési központokat létesítettek már a térségben egyszerű bérmunka-kihelyezés helyett, ami azt jelenti, hogy kevésbé lesznek hajlamosak továbbállni, amint a bérek az EU-csatlakozás után emelkedésnek indulnak. - A költségelőny sorvadóban van ugyan, de néhány évig még lehet számolni vele - állítja Henning Esskuchen, az Erste Bank informatikai elemzője.

A Deutsche Post gyorspostás leányvállalata, a DHL Prágát választotta európai technológiai központjának, miközben olyan nagy multinacionális cégek, mint a Nokia, az Ericsson, a SAP, az Alcatel, a Siemens, a Motorola és a Hewlett-Packard Magyarországon, Romániában és Bulgáriában építettek ki hídfőállást maguknak. A küszöbön álló EU-csatlakozás más vállalatok számára is szélesre tárja a kaput.

A szakemberek iránti igény ugrásszerű növekedése azonban komoly gondot okozhat a munkatársaikat megtartani igyekvő, vagy frissen végzett egyetemistákat alkalmazni akaró helyi kisvállalkozásoknak, mivel a nagyok lényegesen kedvezőbb ajánlatokkal elhalásszák majd előlük a legjobbakat. Egyes kelet-európai vállalatok helyi tőkére és tehetséges szakemberekre építve eredeti ötletekkel és termékekkel vívtak ki maguknak elismerést nyugaton. Némelyik saját maga épített számítógépet és fejlesztett hozzá programot a szocialista rendszer korlátozott technológiaimportja idején. Ezeknek az innovatív vállalkozásoknak nem esik majd nehezükre speciális piaci területeket megnyitni a nyugati piacon - véli Esskuchen.

Ilyen ilyen különleges igényt elégít ki a magyar Graphisoft is, a világ második legkeresettebb építészeti tervezőprogramja, az ArchiCAD gyártója, valamint a román Softwin, amelynek BitDefender vírusvédelmi programja a második legsikeresebb termék a francia piacon. Tavaly a Microsoft megvásárolta a román GeCAD vírusirtó gyártó cég szellemi termékének és technológiájának a tulajdonjogát, a saját termékei biztonságának növelése érdekében. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
A kezdeti tőkehiány gátolja az IT beruházásokat
Sok ezer munkahely szűnik meg a német IT-szektorban
Az olcsó munkaerő vonzza az IT szektort

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!