3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fortune magazin által összeállított, a világ legnagyobb vállalatait összegző 500-as lista élén ismét a Wal-Mart végzett. Az áruházlánc immár harmadik évben bizonyult a szerkesztők szerint a világ legnagyobb vállalatának.

Az áruházlánc 2003-ban százezer fővel, másfél millióra növelte a foglalkoztatotti létszámot, így az év végén 1,5 millió dolgozónak adott munkát. A Wal-Mart bevétele hét százalékkal, 263 milliárd dollárra bővült. Ennek köszönhetően sikerült megtartania a legelőkelőbb helyet a Fortune Global 500 lista élén, amely a saját adatok (bevétel, nyereség és eszközök) mellett a piaci értékítéletet is tükrözi. A vizsgált tényezőket figyelembe véve ugyanakkor több szempont alapján megelőzték a Wal-Martot: így hiába növelte 13 százalékkal nyereségét, a 9,1 milliárdos profit messze elmarad az olajipar legnagyobb cégeinek számaitól. A legnagyobb nyereséget az Exxon Mobil tudta felmutatni, míg a bankszektor vezető cége a Citigroup a második legnyereségesebb cég a világon - írja a Fortune.

A nyertesek mellett nagy vesztesek is voltak 2003-ban, így például az egy évvel korábban még 168-ik helyen rangsorolt MCI hiába menekült meg a csődegyezség alól, és tudott ezáltal "papíron" 22,2 milliárdos pénzügyi nyereséget felmutatni, a most megjelent listán már nem szerepel.

Az amerikai cégek dominanciája továbbra is meghatározó, hiszen az 500 legnagyobb társaság között 189 székhelye található az USA-ban. Az egy évtizedes trendet vizsgálva az Egyesült Államokban található vállalatok térnyerése még inkább feltűnő, hiszen tíz éve még csak 151 vállalat képviselte az USA-t. Ezzel szemben az ázsiai gazdaságban végbemenő súlyponteltolódás szembetűnő. A japán cégek száma 149-ről 82-re csökkent, ám a kínai vállalatok közül már 15 tartozik az óriások körébe, míg egy évtizede csupán 3 szerepelt a listán. Az indiai cégek száma a korábbi egy helyett pedig ma már négyre rúg.

A pénzügyi eredményeket illetően az európai vállalatok mutatták fel a legszembetűnőbb javulást, forgalmuk összességében 14.900 milliárd dollár lett, míg nyereségük meghaladta a 731 milliárd dollárt. Mindez több, mint a techboom csúcsán, amikor is 14.100 milliárdos forgalmat tudtak felmutatni a társaságok.

A tízes lista élmezőnyében döntően olaj- és autóipari cégek találhatók, így a vezető amerikai Wal-Martot a brit BP követi, a szintén amerikai Exxon Mobil pedig a képzeletbeli dobogó harmadik fokára került. A negyedik helyen a brit-holland Royal Dutch/Shell, az ötödik, hatodik, hetedik és nyolcadik helyen is autógyártó található: sorrendben a General Motors (USA), a Ford (USA), a DaimlerChrysler (német) és a Toyota (japán). A kilencedik helyre a legnagyobb tőzsdei kapitalizációval rendelkező General Electric (USA) került, az élmezőnyt pedig egy újabb olajcég a Total (francia) zárja.

A Fortune Global 500-ba összesen 29 országból kerültek be vállalatok. Ami a régiónkat illeti, egyetlen társaságnak sem sikerült bekerülnie a világ vezető vállalatai közé. Európa keleti felét csupán az orosz cégek képviselik, 3 holdingot rangsoroltak a szerkesztők.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
A Wal-Mart a legnagyobb cég - Fortune Top 500

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!