3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rövid munkabeszüntetések sorozatával megakadályozza egyes repülőjáratok közlekedését a Ferihegyi repülőtéren december második hetétől a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ), ha nem sikerül megállapodni a kollektív szerződésekről - közölte az érdekképviselet csütörtökön.

Hangsúlyozzák: napi rendszerességű tárgyalások során szeretnének megállapodni három repülőtéri cég - a Malév Ground Handling Zrt. (GH), a Budapest Airport Zrt. (BA) és a Repülőtéri Üzemanyag-Kiszolgáló Kft. (RÜK) vezetésével a kollektív szerződések újrakötéséről. Ha azonban így sem születik eredmény, "december második hetétől kezdve három vállalatnál is rövid sztrájkok sorozatára kell készülni".

Az érdekképviselet szerint "egyik - a korábbi kollektív szerződést egyoldalúan felmondó - cégnél sem volt érdemi előrelépés a több mint egy éve húzódó tárgyalások során", és a cégvezetők a jelenlegi bizonytalanság fenntartására törekednek, miközben a dolgozói elégedetlenség egyre nő.

Az érvényes szabályozás értelmében elég néhány órával korábban bejelenteni a munkabeszüntetést, azonban az utasokat az érdekképviselet a kellő időben tájékoztatni fogja, amennyiben ezt a menedzsment nem teszi meg - olvasható a közleményben.

A szakszervezet hangsúlyozza: a Budapest Airport 2008 őszén mondta fel a dolgozók munkaidő-beosztását, fizetéseit és juttatásait is szabályozó kollektív szerződést. A lépés tavaly decemberben sztrájkhoz vezetett, "amely jelenleg szünetel". A tárgyalások több mint egy éve folynak, kevés eredménnyel. "A munkaadó nem engedett a legfontosabb pontokat érintő diktátumából, pedig azóta számos problémára derült fény az új rendszerrel kapcsolatban".

Többször előfordult, hogy a dolgozók a munkaerő-hiány és az utolsó pillanatban véglegesített beosztások miatt nem tudták kivenni szabadságukat. A fizetések csökkentek, az új, "rugalmas" műszak-beosztások pedig tervezhetetlenné tették a dolgozók életét. A menedzsment legutóbb elzárkózott az egyeztetések sűrítése elől. Ráadásul, az eltelt hónapok alatt folytatódtak az elhibázott kiszervezések a cégnél - írja a LESZ.

A földi kiszolgálással foglalkozó Malév Ground Handling Zrt. jogutódlási szerződését a szakszervezet figyelmeztetése nélkül idén ősszel mondták fel. Ez a háromoldalú, a jogelőd és a jogutód cég vezetősége, illetve a dolgozók között született megállapodás tartalmazta egyebek között a kollektív szerződést is. "A menedzsment olyan új kollektív szerződésre tett javaslatot, amely egyes munkakörökben 30-40 százalékos bércsökkenést okoz, ráadásul megszüntetnék a magán-nyugdíjpénztári támogatást is" - olvasható a közleményben.

A BA 100 százalékos tulajdonában álló RÜK-nél ugyancsak 2008 májusa óta nincs kollektív szerződés - ismerteti a LESZ a közleményben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!