4p

Sikerült a veszélyes határérték alá csökkenteni a Dunába ömlő, vörösiszappal szennyezett vizek PH-értékét, így legnagyobb folyónknál már nem kell környezeti katasztrófára számítani, mondta pénteken Pintér Sándor. A belügyminiszter megerősítette, hogy a gátszakadás okozta kár minimum több milliárd forint, az ajkai timföldgyár pedig vasárnapig biztosan nem indul újra. Mfor.hu háttér.

A Dunában már nem fog katasztrófát okozni a vörösiszap, mivel sikerült a víz PH-értékét kilenc alá csökkenteni, mondta el pénteki kormányszóvivői tájékoztatóján Pintér Sándor. A belügyminiszter szerint a szennyezőanyag néhány kilométeren belül szétoszlik a hatalmas víztömegben, így környezetkárosító hatása már nem jelentős.

Már nem pusztulnak a halak

Hozzátette, hogy a Dunába ömlő szennyezett víz már nehézfémeket sem tartalmaz - ezeket ugyanis a kisebb, lelassított folyókban úgynevezett fenéklépcsők segítségével sikerült felfogni.

Míg csütörtök délután, a Duna főágán, a Rába torkolatánál még észleltek halpusztulást a környezetvédők, ma már - Dobson Tibor kármentesítési szóvivő szerint - nem tapasztaltak ilyet. Ő is megerősítette, hogy a Duna már nincs veszélyben, és a Marcalon is jelentősen csökkent a szennyeződés szintje.

Igaz, ez utóbbi folyón már nem segít, mivel ott - a Tornához hasonlóan - az összes hal és növényzet kipusztult. Ráadásul sok szarvas, őz és vaddisznó is áldozatul esett, mivel ittak a szennyezett folyó vizéből, közölte korábban Dobson Tibor.

Többmilliárdos károk

A vörösiszap-szennyezéssel sújtott terület nagysága ezer hektárra nőtt. A kárelhárításon négyezer fő dolgozik, mintegy 2300 járművel, köztük speciális eszközökkel is. "A kiadásokat számoljuk, de nem jegyezzük. Az egészen biztos, hogy sokmilliárdos nagyságrendű költségek lesznek" - jegyezte meg Pintér Sándor.

Újságírói kérdésre kifejtette, hogy ivóvíz- és levegőszennyezéstől nem kell tartani. A vörösiszap begyűjtése folyik, azt az ajkai tározók biztonságos részébe hordják vissza.      

Elmondta azt is, hogy az ügy kivizsgálását szerdán átvevő Nemzeti Nyomozóiroda már sok tanút megkeresett, és további kihallgatások vannak folyamatban. Ezek során többek között arra keresik a választ, hogyan kezelték a gátakat, illetve a vörösiszapot, milyen karbantartási munkákat végeztek el, és mi volt a gátszakadás előidézője.

Megismételte korábbi kijelentését, miszerint valószínűleg emberi mulasztás történt; a felelősöket meg kell találni, az embereket pedig kártalanítani kell. Megjegyezte, hogy a tél kezdetéig mindenkinek lesz fedél a feje felett.

Áll a termelés a MAL-nál

Az ajkai timföldgyárat birtokló MAL Zrt.-nél vasárnapig biztosan nem indulhat újra a termelés. A továbbiakról a hétvégén döntenek majd az alapján, rejt-e magában veszélyeket az újraindítás, illetve biztonságos lesz-e a vörösiszap elhelyezése, magyarázta Pintér Sándor.    

Tolnay Lajos, a társaság főtulajdonosa és igazgatóságának elnöke a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: ha hét végéig nem kapnak engedélyt erre, elvesztik piacukat és megrendelőiket, és csődbe mennek.

Likviditási gondok


Mint az mfor.hu korábban megírta, tavaly saját bevallása szerint is likviditási problémákkal kellett szembenéznie a MAL Zrt.-nek. A társaság vesztesége a válságkezelő intézkedések ellenére 363 millió forintra ugrott, szállítóival szemben pedig több mint félmilliárd forint lejárt tartozást halmozott fel.

Az ajkai timföldgyárnál hétfőn szakadt át az egyik vörösiszap-tározó gátja - a kiszabaduló szennyezőanyag elöntötte a környező települések egy részét. Péntek déli adatok szerint a szerencsétlenségben eddig öt ember veszítette életét, hárman eltűntek, mintegy hatvanat pedig kórházban ápolnak.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!