A széndioxid-kibocsátási kereskedelmi rendszerben az unió a legjelentősebb légszennyező iparágak vállalatait vonja be. A magyar kormány e héten fogadta el a rendszer magyarországi bevezetéséhez szükséges törvény tervezetét, amely meghatározza a kibocsátási egységek kiosztásának szabályait, illetve a kereskedelmi rendszerben való részvétel feltételeit.
A széndioxid-kibocsátás kereskedelmi rendszerét meghatározó közösségi irányelv értelmében a 20 megawattnál nagyobb hő, illetve villamosenergia-termelő tüzelőberendezések, olajfinomítók, a vaskohászat- és az acéltermelés, a cement-, az üveg- és építőanyag-gyártás, valamint a papíripar nagyobb üzemei 2005. január 1-jétől csak engedély birtokában bocsáthatnak ki széndioxidot. Magyarországon több mint 260 ilyen létesítmény található. E létesítmények felelősek a magyarországi széndioxid-kibocsátás közel 40 százalékáért.
Az állam a kereskedelmi rendszer elindítása előtt az érintett létesítmények között évente úgynevezett kibocsátási egységeket oszt szét. Egy kibocsátási egység egy tonna széndioxid kibocsátására jogosítja fel birtokosát. Amennyiben az érintett cég széndioxid-kibocsátására kevesebb a számára kiosztott mennyiségnél, akkor a különbözetet értékesítheti az uniós országok kvótapiacán. Abban az esetben, ha túllépi a rendelkezésre álló keretet a vállalat, kibocsátási egység vásárlására kényszerül, ha működését fenn kívánja tartani.
A környezetvédelmi tárca megbízásából már elkészültek az egyes szennyező szektorokra vonatkozó előterjesztések. A 2005-2007-es időszakban évente kiosztandó kibocsátási egység várható piaci értéke Magyarországon 4 eurós egységárfolyamon számolva mintegy 30 milliárd forint, 10 eurós árfolyamon pedig több mint 70 milliárd forintot tesz ki. (MTI)
Januárban indul az emisszió-kereskedelem
Az Európai Unió 2005. január 1-jén indítja el széndioxid-kibocsátási kereskedelmi rendszerét, amelybe az Unió a legjelentősebb légszennyező iparágak vállalatait vonja be, közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtóirodája.