3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország öt helyet lépett előre; a maximálisan elérhető 10 pontból 6,7-et kapott a Világ Gazdasági Szabadsága 2002-es jelentés szerint, amelyet kedden hozott nyilvánosságra a Századvég Politikai Elemzések Központja és a kanadai Fraser Institute.

Az összefoglaló szerint így Magyarország az 51. helyre került, és az 1995-ös besoroláshoz képest 5 helyet lépett előre. Az idei a 6. globális gazdasági szabadságról szóló jelentés 123 országot állít sorrendbe, országonként 37 paramétert vizsgálva. Az összefoglaló szerint a gazdasági szabadság foka alapvetően a személyes választások függvénye, a verseny szabadságának, a személyek és a tulajdon védelmének preferenciáján nyugszik.

A kelet-közép-európai volt szocialista országok közül Észtország, Csehország és Lettország előzi meg Magyarországot. Csehország 7,0 ponttal a rangsor 38. helyén szerepel. Az értékelés szerint egyebek mellett az állami beruházások alacsonyabb mértéke, a mérsékeltebb adókulcsok, az alacsonyabb infláció, valamint a gördülékenyebb kormányzati bürokrácia révén kerültek a magyar gazdaság elé.

Az összefoglaló szerint Magyarország ugyanakkor a hitelpiac liberalizációja, a bankszektor magántulajdoni hányada, a pénzintézetek közötti piaci versengés, valamint az új vállalkozások alapításának kedvezőbb körülményei tekintetében előzi meg Csehországot. A rangsorolt országok felső-közép mezőnyében a jelentés szoros sorrendet rajzolt ki: a cseh és a magyar gazdaság indexe közötti háromtized pontnyi eltérés 13 hely különbséget jelent. A 2002-es jelentés Szlovéniát 73., Szlovákiát a 82., Lengyelországot a 89., Horvátországot a 92., míg Romániát a 114. helyre sorolja.

A Gazdasági Szabadság a rangsor felső ötödében elhelyezkedő nemzeteknél az éves személyi jövedelem átlagosan 23.450 dollár, a gazdaság növekedése pedig átlagosan 2,6 százalék, míg a rangsor alsó ötödében a személyi jövedelem mindössze 2.560 dollár, és a gazdaság átlagosan 0,9 százalékkal csökken. Az összefoglaló szerint a legmagasabb pozíciót továbbra is Hong Kong birtokolja 8,8 pontos indexértékkel, szorosan követi Szingapúr 8,6, majd az Egyesült Államok következik 8,5 ponttal. A negyedik helyen Nagy-Britannia áll 8,4 indexponttal. Az első tízben van ezen kívül Új-Zéland, Svájc, Írország, Ausztrália, Kanada és Hollandia. Németország a 15., Japán a 24., Olaszország a 35., Franciaország a 38., Kína a 101., míg Oroszország a 116. helyen áll. A jelentés szerint a gazdasági szabadság foka globális szinten növekszik.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!