A teljes EU-ban ez a növekedés 3,4 százalékos volt, az EU régi 15 tagjára számolva pedig 3,3 százalékos. A legnagyobb költségnövekedést Lettországban 16,3 (százalék) és Litvániában (12,2 százalék) regisztrálták. Magyarország esetében a növekedés 9,4 százalékos volt, Csehországban viszont mindössze 3,7 százalékos. Szlovákiában ugyanakkor 7,3, Szlovéniában pedig 11,5 százalékos emelkedést állapítottak meg. A régi EU tagok közül a legnagyobb arányú munkaóra-költség növekedést (4,5 százalék) Spanyolországban mérték, írja az MTI.
[ajanlo=233][igazitas=left/]Mint arról a Menedzsment Fórum korábban beszámolt, a magyar munkaerő a térségben az egyik legdrágábbnak számít. A a világ legnagyobb humán erőforrásokkal foglalkozó tanácsadó cége, a Mercer Human Resources Consulting közelmúltban publikált felmérése szerint a munkaerő-költségek terén hazánk az új tagállamok között - Szlovénia mögött - a második helyen áll 9946 euróval. Igaz, ezek a költségek az EU új tagállamaiban átlagban még az egynegyedét sem érik el a 15 régi tagállam hasonló adatának.
Az EU-n belül Belgiumban a legnagyobbak a munkaerőköltségek (éves szinten 53 577 euró), míg Lettországban a legalacsonyabbak (4752 euró). A skála két végpontja között tehát a különbség több mint tízszeres. A felmérésben szereplő munkaerőköltség egyébként nem csak a fizetéseket, hanem a társadalombiztosítási befizetéseket és más járulékokat is tartalmazta.
Menedzsment Fórum
Jelentős ütemben drágul a magyar munkaerő
Az EU statisztikai szervezete, az Eurostat kedden közölte, hogy a 12 tagországot magában foglaló euróövezetben az egy órára jutó munkaköltségek átlagban 3,1 százalékkal haladták meg az idei első negyedévben az egy évvel korábbiakat.