A Richter konszolidált árbevétele 2006-ban 21,3 százalékkal 209,419 milliárd forintra emelkedett, míg a nem konszolidált árbevétel 21,4 százalékos éves növekedéssel elérte a 171,107 milliárd forintot. A nem konszolidált árbevételből 134,936 milliárd forint (642,6 millió dollár) származott az exportból, ami forintban 34,8 százalékos éves növekedésnek felel meg. A belföldi eladások ugyanakkor 11,4 százalékkal 36,171 milliárd forintra csökkentek.
A 2006. évi konszolidált profit alapján az egy Richter-részvényre jutó nyereség (EPS) az előző évi 2.431 forintról 2.795 forintra nőtt, míg a nem konszolidált nyereség alapján számított EPS 2.692 forint volt, szemben az egy évvel korábbi 2.341 forinttal.
Nőtt az üzemi eredmény
Az anyavállalat üzemi eredménye 2006-ban 47,66 milliárd forint volt, az előző évhez képest 27,6 százalékkal nőtt. Az üzleti eredményhányad 27,9 százalék volt tavaly, míg 2005-ben 26,5 százalék.
A pénzügyi nyereség az év egészében 2,372 milliárd forintot tett ki, szemben az előző évi 6,259 milliárd forinttal. A negyedik negyedévben a forint erősödése és a dollár gyengülése kedvezőtlenül hatott a társaság eredményeire. A december 31-i árfolyamon történt átértékelések nem realizált vesztesége közel ötmilliárd forintos eredményromlást okozott, amit azonban mérsékelt a határidős ügyleteken realizált pénzügyi nyereség.
Itthon csökkent az árbevétel
A hazai piacon a társaság árbevétele 11,4 százalékkal csökkent, 36,171 milliárd forint volt. A jelentés szerint a csökkenés részben annak tudható be, hogy áprilistól megszűnt a Wyeth vény nélküli termékeire vonatkozó disztribúciós szerződése a társaságnak. Ezen kívül a gyógyszerpiaci környezetben bekövetkezett változások is negatívan hatottak az értékesítésre.
A társaság a közeljövőben kedvezőtlenebb gazdasági környezettel számol az egészségügyi rendszerben bevezetett új rendelkezések miatt. A Richter a harmadik legnagyobb szereplő a magyarországi piacon, 7,2 százalékos részesedéssel.
A Richter az idei évben legfeljebb minimális árbevétel-növekedést vár, de a magyar piacon húsz százalékos csökkenéssel számol - közölte Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója szerdán Budapesten a társaság éves gyorsjelentését magyarázó sajtótájékoztatón.
Bogsch Erik úgy fogalmazott: nem tudja cáfolni azokat a gyógyszerpiaci elemzőket, akik szerint a magyar piac kaotikus. Hiányoznak bizonyos rendeletek és néhány új szabály hatása kiszámíthatatlan a gyógyszerfogyasztásra nézve. Hozzátette: a vizitdíj és a normatív támogatási körben a betegek terheinek ötven százalékos emelkedése kiszámíthatatlan hatással lesznek a gyógyszerfogyasztásra.
Az árbevétel stagnálása mellett közvetlen hatással lesz az idei nyereségre a 12 százalékos adó, amit a gyógyszergyártóknak kell befizetniük az egészségbiztosítási kasszába a támogatott gyógyszereik után. Ez a kalkulációk szerint 3,2-3,3 milliárd forint befizetési kötelezettséget jelent az idén a Richter számára. A kassza túllépése esetén pedig további befizetési kötelezettségük is van a gyártóknak és forgalmazóknak. Az idén bevezetett fejenként ötmillió forintot kitevő orvoslátogatói regisztrációs díj pedig hétszázmillió forint többletkiadást jelent ebben az évben a cégnek - fűzte hozzá a vezérigazgató.
A beruházásokat idén tízmilliárd forinttal csökkenti a Richter, a múlt évi közel 27 milliárd forinthoz képest.