40-50 évre fedezné a szükségleteinket
A területen korábban a Kőolajkutató Vállalat, majd később a Mol is végzett próbafúrásokat, de ezekkel felhagytak, mivel a kitermelésre váró gáz meglehetősen mélyen volt. A cég pedig úgy gondolta, hogy gazdaságtalan lenne a gáz felszínre hozatala. "A több mint hatezer méteres mélységben fiatal kőzetréteg rejti a földgázt, amely labilis. Olyan nagy mélységben helyezkednek el a természeti kincseket tartalmazó rétegek, ahonnan a mi technológiánkkal nem biztonságos a kitermelés" - nyilatkozta még tavaly februárban a helyi Délmagyarországnak Holoda Attila, a magyar olajcég termelési igazgatója.
Gáz hat kilométer mélyen
A kanadaiak viszont nem így gondolták. A fúrásokat - a magyar leányvállalat közreműködésével - egy Horvátországból naponta 100 ezer euróért bérelt berendezéssel kezdték meg. A gépezet ötezer lóerős teljesítménnyel dolgozik, a telep működtetéséhez pedig csúcsidőben napi két kamionnyi üzemanyagot használtak el. Magyar gépeknek utoljára évtizedekkel ezelőtt sikerült Hódmezővásárhelynél 5850 méter mélységig eljutni, ám akkor eltört a fúrófej, és abba is hagyták a fúrást.
Úgy tűnik azonban, hogy a Falcon és a TXM erőfeszítései most sikerrel jártak. A Makó térségében talált földgáz kitermelésének megkezdéséhez már csak a bányatelek-engedély, a környezetvédelmi engedélyek és más szakhatósági papírok beszerzésére van szükség. A feltárt 600 milliárd köbméter gázkészlet mintegy 40-50 évre fedezhetné a magyarországi szükségleteket.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Az engedélyeztetés után kezdődhet a gázkitermelés Makón
Magyarországon is kutatnak alternatív szénhidrogének után