3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár június végén sikeresen abszolválta földön kívüli útját az első magánűrhajó, az űrturizmus elterjedése előtt még technikai és jogi akadályok tornyosulnak.

Bár június végén sikeresen abszolválta földön kívüli útját az első magánűrhajó, az űrturizmus elterjedése előtt még technikai és jogi akadályok tornyosulnak.

A napokban fény derült arra, hogy az első magánűrrepülőgép, a SpaceShipOne repülése során technikai problémák merültek fel. Ezek következtében a gép az eredetileg tervezett 110 km helyett csupán 100 km-es magasságba tudott emelkedni, emellett 30 km-re letért a kívánt pályáról.

Az űrturizmus beindulását azonban nem csupán technikai akadályok késleltetik, hanem gazdasági és jogi jellegűek is. Pedig fizetőképes kereslet lenne, hiszen a hírek szerint az USA-ban sok milliárdos nyugdíjas ugrana a lehetőségre, s fizetne be az űrútra. Marketing-szempontból nem véletlen, hogy a SpaceShipOne gépét éppen egy 63 éves tesztpilóta vezette.

Az azonban még további vizsgálatra szorul, milyen feltételekkel érné meg beindítani az űrüzletet. A SpaceShipOne a hírek szerint mintegy 100 ezer dollárért szállítaná első utasait az űrbe, ennyivel lehetne ugyanis fedezni a személyi, anyagi, engedélyeztetési és az üzemanyag-költségeket. A bevételekből további űrrepülőgépeket lehetne bevonni az üzletbe, írja a Der Standard.

Jelentősebb problémát jelentenek a jogi akadályok. Az USA-ban ugyanis az űrturizmust jelenleg még nem szabályozták jogilag. Ezért az USA kongresszusának el kellene fogadnia egy olyan törvényt, amely szabályozza az emberek űrbeli utaztatását mint üzleti tevékenységet.
Emellett szavatolni kellene az utasok biztonságát, ráadásul az engedélyeztetési eljárások is több százezer dollárba kerülnek, s ezek a problémák mind nehézséget jelentenek az űrturizmuson gondolkodó vállalatoknak.

Mint ismert, az űrturizmus beindulását hivatott elősegíteni az X-Prize alapítvány is. Az 10 millió dollár jutalmat ígér az első nem állami pénzből épített űrhajó elkészítőjének. A kiírt szabályok szerint egy kísérlet akkor sikeres, ha az űrhajó legalább 100 km-es magasságba, a "világűr hivatalos határáig" tud emelkedni, s ezt a teljesítményt 14 napon belül képes megismételni.

A díjjal kapcsolatban eddig mintegy húsz vállalat jelezte érdeklődését. A SpaceShipOne a technikai nehézségek miatt csupán szeptemberben fog újból próbálkozni.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyag:
A Microsoft egyik alapítója az űrturizmusban lát üzletet

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!