Ez Magyarországon 42 ezer tonna kidobott műszaki cikket jelent, amely az összes kidobott elektronikai berendezés 30 százaléka. Az idén országszerte 30 ezer tonna e-hulladékot gyűjtenek be, tavaly ez még csak 16,5 ezer tonna volt.
Az eddigi tapasztalatok alapján az emberek a berendezések negyven százalékát viszik vissza a boltokba, amelyeknek csak új eszköz eladása esetén kötelező azt bevenniük. A további 60 százalék az utcáról, illetve hulladékgyűjtőkből származik - hangoztatta az ügyvezető.
Tóth Zoltán megjegyezte: a begyűjtéssel és hasznosítással kapcsolatos kötelezettségek az elektronikus berendezések gyártóit terhelik, amelyek feladataikat leggyakrabban koordináló cégekre bízzák.
Magyarországon kiépült a visszavett berendezések jelentős mennyiségének feldolgozását végző ipar, így nincs szükség külföldi partnerek bevonására - hangoztatta a cég vezetője. Adatai szerint hulladékgazdálkodási cégek eddig mintegy 1,6 milliárd forintot ruháztak be a feldolgozó-kapacitás kiépítésére.
Tóth Zoltán elmondta, hogy a kötelezett cégek piaci részesedésük alapján fizetnek a kht.-nek díjat, amelynek mértékét egy speciális program számolja ki. A konkurens vállalatok így nem vonhatnak le következtetéseket az adott cég forgalmára.