3p

Folyamatosan érkezik az orosz olaj Magyarországra, a Barátság vezeték teljes csúcskapacitással működik, óránként 1.100 tonna olaj érkezik rajta - mondta Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója az MTI-nek.

A csapok újbóli megnyitása óta a Mol finomítója már nem használja a stratégiai készleteket, amiből szerda délután három órától csütörtökön reggel nyolcig több mint 10 ezer tonna olaj fogyott.

A Mol már megkezdte saját, úgynevezett technikai készletének a visszatöltését is: ebből a készletből két napig használtak fel mintegy 34 ezer tonna olajat.

az elmúlt napok történéseiből látszik az is, hogy a Mol által azonnal felhasználható technikai készletek elengedhetetlennek bizonyultak a finomító folyamatos működése szempontjából - mondta az igazgató.

Ferencz I. Szabolcs hozzátette: amint megbizonyosodnak az olajszállítás folyamatosságáról, a készletező szövetséggel (MSZKSZ) egyeztetve megkezdik visszapótolni a stratégiai készletet, amire a törvény szerint egyébként 6 hónapja van a Mol-nak. A visszapótlás minden valószínűség szerint még januárban megtörténik.

Naponta 17 000 tonnát fogyasztunk

Magyarországon évente körülbelül 6 millió tonna kőolajat dolgoznak fel, aminek döntő része Oroszországból származik.

Az import kőolaj gyakorlatilag az éves szinten 8 millió tonna kapacitású Barátság II. vezetéken Fényeslitke térségében érkezik Magyarországra. Működik az eredetileg szintén Fehéroroszországban a fő Barátság vezetékről leágazó, Szlovákia felől az Ipolyság térségében bejövő, éves szinten 3,5 millió tonna kapacitású Barátság I. vezeték is, de ezen máskor sem igen szokott importálni az ország, mert a II. vezeték is kielégíti a behozatali igényeket.

Magyarország, illetve a Mol százhalombattai finomítója egy harmadik ágon, a horvátországi végpontú Adria távvezetéken is kaphat olajat, ez a vezeték azonban az utóbbi években csak időszakosan üzemelt, és Magyarország inkább exportált rajta, nem importált.

Az éves szinten 10 millió tonna kapacitású Adria vezeték beüzemelése mintegy 3 hét, a meglévő stratégiai készlet pedig 90-100 napra elegendő.

A magyar szükségletek kielégítésére, átlagos hónappal számolva, naponta mintegy 17 000 tonna kőolaj kell: a szakminiszter 15 000 tonna napi felhasználást engedélyezett korábban a stratégiai tartalékokból.

Az éves 6 millió tonnás felhasználásból 900 000-1 millió tonnát a magyarországi kitermelés fedez.

Piaci becslések szerint az országban évente 1,5 millió tonna benzint és 2,7 millió tonna gázolajat vásárolnak.

Egy finomító egységnyi kőolajból 38 százalékban dízel és tüzelő olajat, 20 százalékban motorbenzineket, 12 százalékban vegyipari alapanyagot, 3 százalékban bitumeneket, 2-2 százalékban cseppfolyós gázokat, kerozint, fűtőolajokat és petrolkokszot állítanak elő. Az egyéb termékek aránya 19 százalék.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!