4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A parlamenti választások után lassan természetes, hogy az állami vállalatok és a stratégiai fontosságú cégek élén változások vannak, az mfor.hu által megkérdezett politikai elemző szerint azonban ez nem feltétlenül káros folyamat. A Mol igazgatóságában a múlt héten bejelentett változásokkal már ismét megkezdődött a helyezkedés, most annak igyekeztünk utána járni, kik félthetik még kényelmes menedzseri székeiket. Mfor.hu-háttér.

Legutóbb 2002-ben voltak jelentős változások több állami cégnél az MSZP választási győzelme után, várhatóan hasonlóra készül most a Fidesz is. A jelenlegihez hasonló helyzetben elsősorban az állami cégek vezetői kezdhetnek lassan csomagolni irodáikban, de a tőzsdei cégek igazgatóságaiban és felügyelőbizottságaikban sincsenek biztonságban a tagok.

Komoly változások voltak 2002-ben

Nyolc éve a szocialisták választási győzelme után többek között új vezérigazgató került a Magyar Posta, az akkor még létező Postabank és a Magyar Fejlesztési (MFB) élére. A GYSEV esetében a kormányváltás után választották külön az elnöki és a vezérigazgatói szerepkört. Ezek mellett változás volt például a Malév és az Antenna Hungária vezetésében is.

Hasonló folyamat mehet most is végbe: azok a cégek, melyek még állami tulajdonban vannak, könnyen új vezetőséget kaphatnak. Így például nem érezheti biztonságban helyét Erős János, az MFB vezérigazgatója vagy Mártha Imre, a Magyar Villamosművek (MVM) feje. A kormányváltás áldozata lehet még például Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója, vagy Varga László, a cég elnöke.

Az még kérdés, hogy az új kormány belefog-e a közösségi közlekedés átalakításába, ez esetben nem érezheti magát biztonságban Andrási Miklós MÁV-elnök, vagy Kocsis István BKV-vezér sem. Bár utóbbi cégnél minden bizonnyal csak az őszi önkormányzati választásokat követően lesznek cserék, ha egyáltalán lesznek.

Az állami tulajdonú cégek mellett könnyen lehetnek változások a részben állami tulajdonú vállalatoknál, illetve a stratégiai fontosságú cégeknél, melyeknek vezetőségébe az állam delegálhat tagokat. Így például választások környékén gyakran cserélődik a fontosabb tőzsdei cégek igazgatósága vagy felügyelőbizottsága.

Járaiék hamarosan a Molban lehetnek

A múlt héten jelentették be, hogy a Mol igazgatósága többek között Járai Zsigmond és Parragh László beválasztását javasolja a testületbe. A cég igazgatóságának három tagja, Akar László, Kamarás Miklós és Kemenes Ernő lemondási szándékát jelezte a testületnek, amely az április 29-én tartandó éves rendes közgyűlés végeztével válik hatályossá.

A most lemondott három ember egyébként éppen a 2002-es parlamenti választások után került be az olajcég igazgatóságába, ugyanakkor, amikor Kupa Mihály a Mol felügyelőbizottságának tagja lett.

"Nehéz lenne titkolni, hogy ez a lépés már a közelgő kormányváltás miatt született. Járai Zsigmond esetleges bekerülése az igazgatóságba azt jelzi, hogy a Fidesz-kormány politikájában stratégiai szerepet szánhat a Molnak" - mondta az mfor.hu kérdésére Gyulai Attila, a Political Capital politikai elemzője.

A szakember szerint egyébként az teljesen természetes folyamat, hogy az állami tulajdonú cégek és a stratégiai fontosságú vállalatok élén változás következik be a kormányváltás után. "Ez nem magyar sajátosság, az Egyesült Államokban például új elnök érkeztével a teljes apparátust lecserélik a legalsó szintig" - teszi hozzá Gyulai Attila.

Jutalmazás és könnyebb együttműködés

A Political Capital elemzője szerint a hasonló változásoknak több oka is van: "Nyilván munkát kell adni azoknak, akik az ellenzéki szerepkörben is kitartottak a párt mellett, másrészt a kormány mindig szeret olyan emberekkel dolgozni, akiket ismer" - véli Gyulai Attila. Szerinte nem is feltétlenül rossz dolog, ha ezeknek a fontos cégeknek az élén olyan személyek állnak, akik hatékonyan tudnak együttműködni a mindenkori kormánnyal.

A Political Capital elemzője hozzátette: a hasonló váltásokból mindig ügyet lehet csinálni, a mindenkori ellenzék mindig megvádolja a kormányt, de ennek sosincs semmilyen hatása. "Ez egy teljesen természetes folyamat, ami ilyenkor történik, minden választás után ugyanez megy végbe" - vélekedik Gyulai.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!