2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt időszakban a médiák a távozó cégekről szóló híradásoktól volt hangos. Szinte hetente jelenik meg egy-egy hír a napilapokban arról, hogy valamelyik multinacionális nagyvállalat a kivonulást tervezi, vagy már csomagol. Ráadásul befektetőknek az országba csalogatása sokkal vontatottabban működik.

A magasabb hozzáadott értéket képviselő cégek azonban fejlesztenek. Ezzel többnyire így vannak azok a multinacionális vállalatok, amelyek 5–10 éves szerződésekkel kötelezték el magukat a hazai piacon, illetve ma regionális központok, K+F részlegek kialakítását tervezik, vagy már létre is hozták azokat. Az ilyen tevékenységek végzéséhez pedig tőlünk keletebbre nem találnak megfelelő környezetet. És tegyük hozzá: a fehérgalléros munkaerőpiacon itt még mindig – és ez a csatlakozás után hosszú évekig így marad – olcsóbban jutnak jól képzett munkaerőhöz. Ma Magyarországon az átlag diplomás kereset havi 160 dollár. Ugyanez Ausztriában 500, míg Belgiumban például 900 dollár körül van. És amíg az egy főre eső GDP-különbség megvan, a bérkülönbségek is maradnak.

Az ország csatlakozása és elsősorban az oda vezető folyamat komoly előnyökkel is kecsegtet. Elsősorban az IT-cégek, az outsourcing szolgáltatók számítanak jelentős forgalomnövekedésre, igaz, ezzel párhuzamosan a verseny erősödésére is. Hiszen sok külföldi befektető, aki eddig nem gondolkozott a hazai piacunkban, a csatlakozást követően esetleg szolgáltatóként érdekeltté válhat az itteni megjelenésben. A verseny élénkülése azonban magával hozza a piac élénkülését is, ez pedig a hatékonyság serpenyőjét nyomja, vagyis a gazdaságosabb működés felé mutat.

Emellett persze a kormányzati intézkedéseknek is azt kellene erősíteniük, hogy a multik valóban a magasabb hozzáadott értékű termelést hozzák az országba. Ehhez azonban jelentős – mind a hagyományos, mind az IT-t tekintve - infrastruktúrális fejlesztésekre van szükség. Figyelembe kell venni hívják fel a szakértők a figyelmet, hogy a hazai képzési színvonal is csökkent az elmúlt évben, ami ismét csak rontja az ország versenyképességét.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!