Joschka Fischer, aki társaival együtt hónapok óta lobbizik a Nabucco vezeték érdekében, a Handelsblatt csütörtöki számában közölt interjúban közölte: a Nabucco megépítésére azért van szükség, mert máskülönben Türkmenisztán hatalmas földgázkészletei elvesznének Európa számára. A közép-ázsiai ország Európa helyett Kínának szállítana gázt.
A nyersanyagforrások diverzifikálásával érvelő újságírói kérdést Joschka Fischer azzal kontrázta meg, hogy leszögezte: a Déli Áramlat Moszkva válasza a Nabuccóra. A vezeték viszont egyáltalán nem jelenti a beszerzési források diverzifikálását, hiszen ugyanaz a "régi gáz" érkezne rajta keresztül Európába, mint korábban.
A különbség csupán annyi, hogy a Déli Áramlat elkerülné Ukrajnát - viszont ennek az ára horribilis volna. Ha valaha is megépülne, a Déli Áramlat lenne messze a legköltségesebb a szóban forgó három csővezeték közül. Joschka Fischer szerint 20-24 milliárd eurót emésztene föl, míg a Nabucco költségeit 7-8 milliárd euróra, az Északi Áramlatét pedig 11 milliárd euróra becsülik.
Az oroszok "elkerülő csővezetékét" védő újságírói közbevetésre a volt külügyminiszter kifejtette: Európa nem fogadhatja el, hogy Oroszország a nyomásgyakorlás eszközeként használja fel a gázszállítást, így akarva szorosabban magához kötni Ukrajnát. Az orosz kormánynak el kellene választania gazdasági érdekeit a politikai ambícióktól. Gazdasági szempontból a Déli Áramlatnak nincs értelme, politikai síkon pedig nem áll Európa érdekében - hangoztatta Fischer.
Az, hogy Türkmenisztán fog-e valaha is földgázt küldeni a Nabuccón keresztül, szerinte leginkább attól függ, vajon Azerbajdzsán is beszáll-e a dologba. Ha igen, akkor Türkmenisztán követni fogja a példát. A Bakuval folytatott tárgyalások jól haladnak. Ráadásul az észak-iraki gázmezők megcsapolása sem merő ábránd csupán, hiszen a kurd regionális kormánnyal folytatott tárgyalásokon konkrét haladást sikerült elérni. Ez pedig ki fog hatni Azerbajdzsánra és Türkmenisztánra is. "A dolgok nyáron jó irányba mozdultak el, s az év második felében is pozitív fejlemények várhatók" - vélekedett a volt német külügyminiszter a Handelsblattban.
MTI