4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Stabilan tartják tonnánkénti 20 eurós árszintjüket a jövő évben kezdődő kereskedési időszak kibocsátási egységei az egyre élénkebb érdeklődés miatt. Eközben az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerében (ETS) a szén-dioxid az azonnali piacon szinte értéktelen.

A jelenlegi, december végén záruló kereskedési periódusban mintegy öt százalékkal több kibocsátási jogosultságot, azaz kvótát kaptak az éghajlatvédelmi rendszerben résztvevő cégek, mint amennyire szükségük volt, nyilatkozta az MTI-nek Szabó Gergely, a Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Zrt. elemzője. A túlkínálat hatására minimálisra, 1 euró alá csökkent a kibocsátási egységek értéke, sőt az elmúlt hetekben még 8 eurócentért is cseréltek gazdát kvóták. Az elemző összehasonlításként utalt a három éves kereskedési fázis első évében, 2005-ben tapasztalt árszintekre, amikor a kvótatöbbletről még nem volt tudomásuk a piaci szereplőknek, és csaknem 30 eurón jegyezték a szén-dioxidot.

Szabó Gergely beszámolt arról, hogy a 2008-ban kezdődő, immár öt éves kereskedési időszakban a kvótaosztásnál már nem várható nagylelkűség a tagállamok részéről. Így nem csoda, ha már a legtöbb cég elkezdte tervezni jövőbeni kvótagazdálkodását, és élénk adás-vétel zajlik a valójában még birtokukban sem lévő kibocsátási egységekkel. Az irányadónak tekintett 2008 decemberi határidős szén-dioxidár július 5-e óta tonnánként 18,50 euró és 21,50 euró között változott, legutóbb 20,68 eurón állt.

Az ár mozgását az egyre pontosabban előre látható kvóta-szűkösség határozza meg, illetve az, hogy mennyire lesz átjárható a rendszer más elszámolás alá eső kibocsátási egységekkel. Az uniós szén-dioxid-kereskedelmi piacon úgynevezett EUA egységek adás-vétele zajlik. Emellett világszerte egyre inkább felfut a Kiotói jegyzőkönyv szabályozása alá eső CER és ERU egységek forgalma, amelyeket jelenleg az EUA egységekhez képest 15-25 százalékkal olcsóbban lehet megkapni a piacon. Ilyen úgynevezett kiotói kreditek olyan környezetvédelmi fejlesztések után szerezhetők, amelyek bizonyítottan üvegházhatást okozó gázok légkörbe bocsátását előzik meg. A kétféle elszámolás attól függ, hogy a beruházás fejlődő vagy fejlett országban történik. A fejlesztést finanszírozó projekt-cégektől közvetítő vállalkozásokon keresztül, Magyarországon például a Vertistől lehet hozzájutni ezekhez az egységekhez.

Szabó Gergely közölte: amíg az ETS jelenlegi kereskedési fázisában nem lehetett ezeket a kiotói krediteket EUA-ként elszámolni, addig minden bizonnyal 2008-tól kezdve egy meghatározott szintig igen. Az átjárhatóság korlátjai tagállamonként különböznek majd. Magyarország 10 százalék erejéig engedi meg a rendszerbe tartozó cégeknek, hogy CER és ERU egységekkel váltsák ki EUA-hiányukat. Ez a szint Spanyolországban 20 százalék, de például Észtország egyáltalán nem engedi meg a kvótakonvertálást.

Az elemző jelezte, hogy a különböző éghajlatvédelmi pénzügyi rendszerek közötti részleges átjárhatóság miatt a spekulánsok a kiotói kreditek és az EUA-egységek árszintjeinek kiegyenlítődésére számítanak a jövőben. Ezzel ellentétes irányú ármozgás irányába hat ugyanakkor, hogy az évekkel előre értékesítő áramtermelő cégek már most folyamatosan vásárolnak szén-dioxidot. Mivel csak szükségletük kisebb részét tudják az olcsóbb kiotói kreditekből fedezni, ezért kénytelenek EUA-t vásárolni, felhajtva ezzel az árát.

Az ETS-be az Európai Unió legkevésbé "klímabarát" mintegy 12 ezer létesítménye tartozik, Magyarországról 228. A globális felmelegedés megfékezése érdekében az ezeket üzemeltető cégek csak kibocsátási engedély birtokában engedhetnek üvegházhatást fokozó szén-dioxidot a szabadba, mégpedig a számukra rendelkezésre álló kibocsátási kvóta erejéig. A vállalatok kvótatöbblet esetén eladhatják feleslegüket, hiány esetében viszont kvótákat kell vásárolniuk vagy fejlesztésekkel, esetleg termeléscsökkentéssel kibocsátásokat kell "elhárítaniuk".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!