2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa 1,313 milliárd forint bírságot vetett ki 14 kartellező út- és hídépítő cégre, amelyek az Útgazdálkodási és Koordinációs Igazgatóság által 2001-ben és 2002-ben kiírt hat főút építésével kapcsolatos közbeszerzési pályázatokon vettek részt - tájékoztatott a GVH.

A közlemény szerint az út- és hídépítő cégek rögzítették, hogy adott pályázatot melyik cég szerzi meg, illetve, hogy esetenként a nyertesek alvállalkozóként mely másik vállalkozást vonják be.

[ajanlo=538][igazitas=right/]A 14 társaság közül a legmagasabb 335,7 millió forintos bírságot a Strabag Rt.-re rótta ki a hivatal, 277,8 milliót a Betonút Rt.-re, és 162 millió forintot a Debmút Rt.-re. A Hódút Kft.-nek 73,5 millió forintot, a Hoffmann Rt.-nek 72,9 milliót, az Egút R.t-nek 72,5 milliót, az Adeptus Rt.-nek 62,7 millió forint bírságot kell fizetnie.

A Vegyépszer Rt.-nek 51,1 millió forintot a Vakond Kft.-nek, 50,1 milliót a Hídépítő Rt.-nek, 44,7 milliót kell fizetnie, míg a Mota-Engil Rt.-nek 43,4 milliót, a Mélyépítő Kft.-nek 23,8 milliót, a MÁV Hídépítő Acélszerkezet Kft.-nek 22,4 milliót, a Swietelsky Építő Kft.-nek pedig 20,7 millió forint bírságot kell megfizetnie.

A versenytanács határozatából kiderül, hogy a jogsértéssel érintett pályázatok értéke mintegy 13,7 milliárd forintot tett ki. A kartellben érintett útszakaszok, a 47-es főút debreceni bevezető szakaszának III. üteme, illetve az Algyő-Hódmezővásárhely közötti szakasz négysávossá alakításának I. üteme, továbbá a Bojtot Hencidával összekötő út, a 4-es főút törökszentmiklósi szakasza, a 61-es főút Kaposvárt északról elkerülő II. szakasza, és a 3-as főút Garadnát elkerülő szakasza.

A GVH közleménye szerint az ilyen típusú kartell az Európai Unió versenyjogi gyakorlata szerint is a legsúlyosabban szankcionálandó versenykorlátozások közé tartozik, mivel közvetlenül és alapvetően torzítja a források hatékony elosztását, és árfelhajtó hatású. A versenytanács, követve korábbi határozatait, a bírság kiszabása során tekintettel volt arra is, hogy a jogsértés közpénzek felhasználását érintette, így annak hatása fokozottan sértette a társadalmi érdekeket.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!