A különadó hosszabb távon fékezi az érintett ágazatok beruházási kedvét, tőkevonzó képességét, amely végső soron befolyásolja a munkaerő felvételt - közölte az MNB alelnöke.
Karvalits Ferenc elmondta: a jövőre bevezetendő egykulcsos, 16 százalékos szja mindenképpen kedvező, hiszen a munkát terhelő adókat, különösen az átlag felettieket erőteljesen csökkenti. Mind a 16 százalékos szja, és a hozzá kapcsolódó azonos kulccsal adózó jövedelmek, mind a társasági adó csökkentése javítja a versenyképességet, hiszen mérsékli az újraelosztás szintjét - tette hozzá.
Vámos Györgyaz Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára az adó-kerekasztal másik résztvevője elmondta, hogy a kereskedelem adózás előtti ágazati nyeresége tavaly 140 milliárd forint volt, ami a nagykereskedelem 170 milliárdos nyereségéből és a kiskereskedelem 30 milliárdot meghaladó veszteségéből állt. Az ágazati különadó, amely a 100 milliárd feletti forgalommal bíró vállalkozásoknál 2,5 százalék, forráskivonást jelent, és elsősorban a beruházási döntéseket befolyásolja. Bizonyosan nem pozitív irányban, amelynek következtében az ágazatban a foglalkoztatási helyzet feltehetően kevéssé javul, mint azt korábban várni lehetett.
A Költségvetési Tanács életre hívása erősítette a költségvetés átláthatóságát, segítette a felelős költségvetési gazdálkodást, erre a szervezetre érdemes pénzt áldozni - felelte újságírói kérdésre Karvalits Ferenc.
A jegybank alelnöke elmondta: ahogy a miniszterelnök is hangsúlyozta, Magyarország számára a legnagyobb kihívást a rendkívüli mértékű eladósodottság jelenti. Az ebből való kilábalás alapvető feltétele egy hiteles, "robosztus", átlátható és hosszú távon is kiszámítható fiskális politika - húzta alá Karvalits Ferenc.
MTI