Az árfolyamveszteség az adóévet követő adóévben, vagy az azt megelőző adóév önellenőrzésével, visszamenőlegesen is érvényesíthető. Nettósítani ugyanakkor csak az ugyanazon befektetési szolgáltató közreműködésével végrehajtott üzletekből származó nyereségeket és veszteségeket lehet. A tőzsdei összetett vagy származtatott ügyletekre is ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint az azonnali ügyletekre. A forrásadó mértéke itt is 20 százalék. A jövedelmet negyedévente kell megállapítani, és az adott negyedévben nem érvényesített árfolyamveszteség az adóéven belül továbbvihető.
A nettósítás azonban csak a tőzsdei ügyleteknél alkalmazható, a tőzsdén kívüli (OTC) ügylet keretében megszerzett papírok után jövőre nem számolható el árfolyamveszteség. Az idén még az OTC üzletek után is el lehet számolni árfolyamveszteséget, ha a magánszemély befektetési szolgáltató közreműködésével vásárolt és adott el. A jogszabály jövőre lehetővé teszi az értékpapír-kölcsönzést. Az értékpapír-kölcsönzés díja a magánszemély jövedelmének minősül, és 20 százalékkal adózik. Az adót a kifizető a kifizetéskor állapítja meg és vonja le.
Kedvezőbb lesz a tőzsdei ügyletek adózása
A Személyi jövedelemadó törvény 2002. január 1-jén életbe lépő változási nyomán kedvezőbbé válik a tőzsdei ügyletek adózása.