Persze a privát közeledést sem szabad túlzásba vinni. Míg például Nyugat-Európában könnyen előfordulhat, hogy az üzleti partnert egy kis beszélgetésre vagy könnyed ebédre házhoz hívják, addig Kelet-Közép-Európában ez nem divat. Ezen nincs mit csodálkozni, hiszen a "keleti" menedzserek egy része még mindig panelban lakik és érzi, hogy kissé morbid helyzetet eredményezne, ha a piszkosszürke paneldzsungel egyik betondobozának tizedik emeletén próbálná kényeztetni tóparti faházhoz és kertvárosi madárcsicsergéshez szokott nyugati kollégáját.
A keleti recept: türelem, tolerancia, tapintat
Tehát a nyugati menedzser akkor jár a legjobban, ha türelmes, tapintatos, keveset csodálkozik és megpróbálja tiszteletben tartani más körülmények között szocializálódott "keleti" kollégájának "bogarait".
Bár a jó üzleti és személyes kapcsolatok kialakításához idő kell, a befektetett energia idővel megtérül, vélik német szakértők. Kelet-Közép-Európa kuszának tűnő társadalmi-gazdasági viszonyai közt ugyanis a "messziről jött" cégeknek üzleti szempontból is mindennél többet ér, ha megbízható helyi partnerekre találnak.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Eltérő vezetői juttatási megoldások a hazai cégeknél
Az értékrend meghatározója: a kultúra
Keleti vezetők nyugati szemmel
Térségünk menedzserei nem szeretik, ha nyugati társaik kelet-európaiaknak bélyegzik őket és ki nem állhatják, ha magas lóról beszélnek hozzájuk. Megnyerésükhöz a helyi klíma ismerete, sok idő és még több tapintat szükséges, állítják német szakemberek.