3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Várhatóan csekélyebb mértékű szén-dioxid kiosztásához kéri Brüsszel hozzájárulását a magyar kormány az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerében (ETS), mint amennyit korábban tervezett.

Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium környezetgazdasági szakállamtitkára elmondta, hogy a jövő héten kormány elé kerülő Nemzeti Kiosztási Terv (NKT) alapján az éghajlatvédelmi rendszerbe tartozó cégek 2008-tól 2012-ig évente átlagosan 30,733 millió tonna kibocsátási egységhez juthatnak hozzá. Ez a mennyiség 112 ezer tonnával alacsonyabb annál, amit az NKT múlt ősszel társadalmi vitára bocsátott verziója tartalmazott.

Ugyanakkor az NKT-ben meghatározott "szennyezési jogok" mintegy 13 százalékkal meghaladják azt a szintet, amelyet - az alapvetően kibocsátás-csökkentést célzó ETS első évében -, 2005-ben az érintett magyarországi cégek valójában kibocsátottak. A szakállamtitkár arra számít, hogy ennek ellenére Brüsszel jóváhagyja majd a kvótagazdálkodást meghatározó dokumentumot. Utalt arra, hogy a következő kereskedési periódusban az ETS-ben több cég vesz részt, a gazdaság bővülésével, illetve az energiafogyasztás fokozódásával óhatatlanul nő a szén-dioxid kibocsátás.

Dióssy László megjegyezte, hogy a szlovák kormány például 15 százalékkal, a litván pedig 32 százalékkal több kvótát hagyott jóvá a 2005-ös kibocsátásához képest. Beszámolt arról, hogy az állam a kvóták döntő részét a 2005-2007-es kereskedési periódushoz hasonlóan ingyen osztja szét a 250, jelentős mennyiségű szén-dioxidot kibocsátó létesítmény üzemeltetője között. A kvóták fele a villamosenergia-termelő ágazatot illeti meg.

Az állam aukciós célokkal továbbra is 5 százaléknyi kvótamennyiséget tart vissza, a rendszerhez időközben csatlakozó, új létesítmények számára pedig 13,5 százalékot tartalékol. Az NKT csütörtökön kerül az államtitkári értekezlet, jövő kedden a gazdasági kabinet, szerdán pedig a kormány elé. A tervet január 18-án feltétlenül el kell küldeni Brüsszelnek, különben az Európai Bizottság bírósághoz fordul az ügyben. A dokumentum kézbesítését követően három hónapon belül érkezhet meg az unió jóváhagyása.

Az ETS 2008-tól kezdődő időszakában kvótát kapnak majd mintegy 250 cég létesítményei olyan ágazatokból, mint az 50 megawatt feletti villamosenergia-termelés, a lakossági és közületi távhő-termelés, a cukorgyártás, a saját célú tüzelőberendezések és ipari hőtermelés, a bioüzemanyag-gyártás, a földgázszállítás és tárolás, a fémércek pörkölése és zsugorítása, vas- és acélgyártás, cementgyártás, mészgyártás, üveggyártás, tetőcserepek, téglák gyártása, valamint a cellulóz- és papírgyártás.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!