Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium környezetgazdasági szakállamtitkára elmondta, hogy a jövő héten kormány elé kerülő Nemzeti Kiosztási Terv (NKT) alapján az éghajlatvédelmi rendszerbe tartozó cégek 2008-tól 2012-ig évente átlagosan 30,733 millió tonna kibocsátási egységhez juthatnak hozzá. Ez a mennyiség 112 ezer tonnával alacsonyabb annál, amit az NKT múlt ősszel társadalmi vitára bocsátott verziója tartalmazott.
Ugyanakkor az NKT-ben meghatározott "szennyezési jogok" mintegy 13 százalékkal meghaladják azt a szintet, amelyet - az alapvetően kibocsátás-csökkentést célzó ETS első évében -, 2005-ben az érintett magyarországi cégek valójában kibocsátottak. A szakállamtitkár arra számít, hogy ennek ellenére Brüsszel jóváhagyja majd a kvótagazdálkodást meghatározó dokumentumot. Utalt arra, hogy a következő kereskedési periódusban az ETS-ben több cég vesz részt, a gazdaság bővülésével, illetve az energiafogyasztás fokozódásával óhatatlanul nő a szén-dioxid kibocsátás.
Dióssy László megjegyezte, hogy a szlovák kormány például 15 százalékkal, a litván pedig 32 százalékkal több kvótát hagyott jóvá a 2005-ös kibocsátásához képest. Beszámolt arról, hogy az állam a kvóták döntő részét a 2005-2007-es kereskedési periódushoz hasonlóan ingyen osztja szét a 250, jelentős mennyiségű szén-dioxidot kibocsátó létesítmény üzemeltetője között. A kvóták fele a villamosenergia-termelő ágazatot illeti meg.
Az állam aukciós célokkal továbbra is 5 százaléknyi kvótamennyiséget tart vissza, a rendszerhez időközben csatlakozó, új létesítmények számára pedig 13,5 százalékot tartalékol. Az NKT csütörtökön kerül az államtitkári értekezlet, jövő kedden a gazdasági kabinet, szerdán pedig a kormány elé. A tervet január 18-án feltétlenül el kell küldeni Brüsszelnek, különben az Európai Bizottság bírósághoz fordul az ügyben. A dokumentum kézbesítését követően három hónapon belül érkezhet meg az unió jóváhagyása.
Az ETS 2008-tól kezdődő időszakában kvótát kapnak majd mintegy 250 cég létesítményei olyan ágazatokból, mint az 50 megawatt feletti villamosenergia-termelés, a lakossági és közületi távhő-termelés, a cukorgyártás, a saját célú tüzelőberendezések és ipari hőtermelés, a bioüzemanyag-gyártás, a földgázszállítás és tárolás, a fémércek pörkölése és zsugorítása, vas- és acélgyártás, cementgyártás, mészgyártás, üveggyártás, tetőcserepek, téglák gyártása, valamint a cellulóz- és papírgyártás.
MTI / Menedzsment Fórum