Folytatódott a GKI konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értékének egy éve tartó emelkedése áprilisban. A fogyasztói bizalmi index 2006 májusa óta nem volt ilyen magas, és az üzleti várakozások sem sokkal maradnak el a válság előtti szinttől - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. Európai Unió támogatásával készített felmérésben. A GKI konjunktúraindex értéke mínusz 17,2 pontra emelkedett áprilisban az előző havi mínusz 18,6 pontról, a fogyasztói bizalmi index -37,0 pontra javult a márciusi -41,2 pontról, az üzleti várakozásokat tükröző mutató pedig -10,2 pontra emelkedett az előző havi -10,7 pontról.
Áprilisban már alig voltak többen azok a cégek, amelyek a magyar gazdaság kilátásait romlónak, mint amelyek javulónak minősítették. A fogyasztók véleménye is jelentősen javult a magyar gazdaság helyzetéről.
A GKI fogyasztói bizalmi index értéke a 2009. áprilisi mélypont után markáns növekedésnek indult. Értéke ugyan nagyon messze van a korábbi választási évek csúcspontjaitól, de csaknem négy éve nem volt ilyen magas. Érezhetően kedvezőbb lett a lakosság saját pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozása, miközben a közeljövőben várható megtakarítási képességről alkotott véleménye nem változott - derül ki a GKI felméréséből.
Miközben márciusban az üzleti szektor várakozásainak kedvező változása kizárólag az ipari bizalmi indexnek volt köszönhető, áprilisban az ipari várakozások kissé romlottak, a többi ágazaté viszont érezhetően emelkedett. Az ipari bizalmi index egy éve tartó emelkedése most másodszor tört meg. Stagnált a termelési kilátások, romlott a rendelésállományok és saját termelésű készletek megítélése, de javult az elmúlt időszaki termelésé. A felmérés szerint az exportrendeléseket is gyengébbnek érezték a válaszolók. Az ipari várakozások áprilisi romlása azonban kisebb a márciusi emelkedésnél.
Az építőipari bizalmi index értéke a márciusi csökkenés után áprilisban nőtt, de még jóval elmarad a válság előtti szinttől. Most egyaránt javult kissé az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállományoknak a megítélése.
A kereskedelmi bizalmi index értéke 2010 első három hónapjában határozottan nőtt, majd áprilisban valósággal megugrott, és elérte a válság előtti szintet. Leginkább az eladási pozíció megítélése javult, de markáns növekedést jeleznek a rendelésállományra vonatkozó várakozások is, miközben a készletek átlagos színvonala nőtt márciushoz képest.
A szolgáltatói bizalmi index szezonálisan kiigazított értéke az év elejére jellemző ingadozást követően áprilisban jelentősen emelkedett, és megközelítette a válság kirobbanását megelőző szintet. Legnagyobb mértékben a közeljövőre vonatkozó forgalmi várakozások javultak, de jelentősen javult az üzletmenet megítélése is.
A foglalkoztatási szándék az iparban kissé, a kereskedelemben erőteljesebben romlott, az építőiparban és főleg a szolgáltatások körében javult. Jelentősen csökkent a fogyasztók félelme a munkanélküliségtől - derül ki a felmérésből.
A GKI szerint az iparban a következő három hónapban az eladási árak növekedésére számítottak. Az építőiparban az árcsökkentésre számító cégek aránya továbbra is jelentősen meghaladta az áremelésre készülőkét, de a mélyépítésben már az utóbbiak voltak enyhe többségben. Némileg erősödött a kereskedelmi és szolgáltató cégek áremelési törekvése, miközben a fogyasztók inflációs várakozása mérséklődött.
MTI