3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Rácáfolt a brit politikusokra az Oxfordi Egyetem kutatása. Összességében csökkent a migráció, ezen belül azonban nőtt a bevándorlás a "régi" EU-tagállamokból, a közép- és kelet-európai uniós társállamokból érkezők száma pedig az átlagnál is nagyobb mértékben visszaesett.

Az egyetemen működő Migration Observatory (Migrációfigyelő) nevű kutatóközpont a Financial Times című londoni gazdasági-politikai napilap megbízásából elvégzett átfogó kutatás eredményeit ismertetve közölte: a 2010-ben alakult konzervatív-liberális kormánykoalíció öt éve alatt 117 ezerrel - 16 százalékkal - kevesebb külföldi munkavállaló telepedett le Nagy-Britanniában, mint a Munkáspárt vezette előző brit kormány utolsó parlamenti ciklusa alatt.

Az elemzők kimutatták azt is, hogy az Európai Unió régebbi tagországaiból - elsősorban a recesszió sújtotta déli euróövezeti periféria gazdaságaiból, például Olaszországból, Spanyolországból és Portugáliából - az utóbbi öt évben 40 százalékkal nőtt a Nagy-Britanniában munkát vállalók száma. A 2004-ben EU-taggá lett nyolc közép- és kelet-európai országból, köztük Magyarországról ugyanakkor átlagosan 35 százalékkal kevesebben érkeztek a 2010-ben kezdődött, a brit parlament hétfői feloszlásával befejeződött törvényhozási időszakban, mint az előző kormányzati ciklusban.

A kutatóintézet felmérése szerint a magas képzettséget igénylő nagy-britanniai állásokban alkalmazott migráns munkaerő-állományon belül 52 százalék a régi EU-tagállamokból érkezők aránya; a nyolc közép- és kelet-európai EU-gazdaság állampolgárainak részesedése ebben az alkalmazotti körben 5 százalék.

Az eddigi brit kormánykoalíciót vezető Konzervatív Párt - elsősorban a keleti EU-tagállamokból érkező munkavállalók nagy számára hivatkozva - jelentős szigorításokat helyezett kilátásba arra az esetre, ha a május 7-én esedékes parlamenti választások után újból kormányt alakíthat.

David Cameron miniszterelnök néhány hete bejelentette, hogy a kormány szándékai szerint a jövőben legalább négy évig kell Nagy-Britanniában élniük és dolgozniuk az Európai Unió más országaiból érkező munkavállalóknak, mielőtt hozzájuthatnak a brit szociális ellátórendszer juttatásainak teljes köréhez, és ha a külföldi EU-álláskeresők érkezésük után hat hónappal sem találnak munkát, távozniuk kell Nagy-Britanniából.

Cameron hozzátette: London a jövőbeni EU-bővítési döntések jóváhagyása fejében ragaszkodni fog ahhoz, hogy az unión belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az új tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!