Egész Európa küzd a fiatalok foglalkoztatási problémájával, amit jól mutat a 15-24 év közötti korosztály rendkívül alacsony foglalkoztatási és magas munkanélküliségi rátája. Utóbbi adat az EU nyolc tagállamában 30 százalék felett van már - mondta a nemzetgazdasági tárca államtitkára a fesztivál "Karriergyárában" megtartott eseményen.
A KSH adatai szerint ez a szám Magyarországon 27 százalék, ami "jobb eredmény, de nagyon magas ez az arány is" - rögzítette Czomba Sándor. Elmondta: a kormány célkitűzése, hogy az eddig meghozott intézkedésekkel, valamint a szakképzési, a felnőttképzési és felsőoktatási rendszer átalakításával a fiataloknak hosszabb távon reális esélyük legyen a stabil elhelyezkedésre.
Az államtitkár a nemrég elindított Út a szakmaválasztáshoz program kapcsán hangsúlyozta: azok a fiatalok, akik szakképzést választanák, de családi hátterük vagy anyagi helyzetük nem teszi lehetővé a továbbtanulást, az általános iskola hetedik és nyolcadik osztályban, illetve a szakképző évfolyam első évfolyamán ösztöndíjat kaphatnak legfeljebb két évig. Ez a tanulmányi eredménytől függően havonta 10 és 18 ezer forint között lehet.
Az a tanuló, aki hiányszakmában képzi magát tovább, és tanulószerződése is van, akár nettó 50-60 ezer forint közötti támogatást is kaphat - emelte ki Czomba Sándor. A diákmunkának adhat új lendületet az a július elsejétől augusztus végéig tartó, másfél milliárd forint értékű program, amely az önkormányzatokon keresztül támogatja a nappali tagozatos 16 és 25 éves fiatalok négy-, hat- vagy nyolcórás nyári foglalkoztatását. Czomba Sándor a részletekről szólva elmondta, ebben a programban az önkormányzat havonta száz százalékos bérköltség-támogatás kap az alkalmazott diák után, maximum 100 ezer forint összeghatárig. A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy néhány nap alatt több mint tízezer jelentkezőt regisztráltak.
A kormány tavaly elindított első munkahely garancia programja segítségével 7200, tanulmányait befejező fiatal helyezkedett el tavaly szeptember és december között, közülük több mint 4 ezren még mindig dolgoznak - ismertette Czomba Sándor. A sikerre való tekintettel az idén márciustól ismét meghirdették a programot, amelynek keretében jelenleg 3500 15 és 24 év közötti, pályakezdőnek minősülő fiatal dolgozik, de számuk az év végére akár 7-8 ezren is elérheti.
Czomba Sándor a munkahelyvédelmi akcióterv kapcsán a tájékoztatón kifejtette: jelenleg Magyarországon 215 ezer 25 év alatti fiatal dolgozik, az ő munkahelyüket biztosítja be a kormány az őket foglalkoztató munkáltatóknak adható járulékkedvezménnyel. Nagyságrendileg 8 ezer új belépő is van a rendszerben, így a program a munkahelyek megőrzése mellett új álláshelyek teremtését egyaránt elősegíti - mondta el a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
MTI