2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma szavaz az Országgyűlés a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvényeket módosító javaslatról. Sajtóértesülések szerint a lex Mol-hoz az MSZP módosító indítványt is be kíván nyújtani a Parlamentnek.

A lex Mol néven emlegetett jogszabály révén az állam jogi eszközökkel szűkíti azon társaságok mozgásterét, amelyek magyar energetikai vagy vízellátó céget akarnak felvásárolni. A kormány az előterjesztéssel a magyar olajtársaság részvényeinek az ÖMV általi felvásárlásához hasonló eseteknek kívánt gátat szabni.

A Magyar Nemzet értesülései szerint a ma szavazás előtt az MSZP egy olyan módosító indítványt készül benyújtani a Parlamentnek, mely a stratégiai vállalatok vezetőinek eltávolításához csak abban az esetben határoz meg 75 százalékos többséget, ha a menedzsment meghatározott időre áll megbízásban. A módosításra Puch László MSZP-s képviselő szerint azért van szükség, mert a jelenlegi törvényjavaslat extrém helyzetekben akár a cégvezetés bebetonozását is jelentheti.

A két cég és az osztrák, illetve magyar politikusok közötti kommunikációs csata eközben nem csitul. A kormány képviselői állítják, a tervezett jogszabály összhangban van az uniós normákkal, ám Charlie McCreevy belső piaci biztos azt írta Kóka Jánosnak: „ha a magyar hatóságok által jelenleg tervezett lépések vagy jogszabályok akadályokat gördítenek a Mol iránt érdeklődő más tagországbeli "gazdasági tényezők" elé, akkor "arra kényszerülök, hogy a most folyó bírósági eljárás végkifejletig történő folytatását javasoljam a bizottságnak".

Ezt követően hétvégi nyilatkozatában Gyurcsány Ferenc engedékenyebb hangot ütött meg, azt mondta a Financial Timesnak, hogy Magyarország el kívánja kerülni a konfliktusokat az EU-val a lex MOL kapcsán, s az uniós szabályokkal összhangban kell a törvényt megalkotni. Ha kell a mostani jogszabály tervezeten módosítani fognak. Kifejtette ugyanakkor, hogy más uniós tagállamokhoz hasonlóan Magyarországnak is joga van az egyes gazdasági szektorok megvédéséhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!