Az EVCA felmérése szerint az átlagos befektetési méretnagyság a kivásárlások esetében igen erőteljesen nőtt, azaz a finanszírozók 2000-ben sokkal nagyobb horderejű ügyleteket finanszíroztak, mint egy évvel korábban. (Holott a kivásárlásra fordított magántőke befektetések 7,5 millió eurós átlagos értéke már 1999-ben is erőteljesen meghaladta az összes befektetésre vonatkozó 2,2 millió eurós átlagot.) A különbség 2000-ben tovább nőtt, mivel az átlagos 2,7 millió eurós befektetéshez képest a kivásárlási ügyleteknél befektetett tőke átlagos nagysága immár 13,5 millió eurós összeget ért el.
A CMBOR 2001 nyarán megjelentetett negyedéves áttekintése szerint a kivásárlási piac az egyes nyugat-európai országok gazdaságának méretéhez - azaz GDP-jéhez - viszonyítva eltérő jelentőségű (CMBOR [2001]). E mérőszámból kitűnik, hogy a legrégebbi kivásárlási tradícióval rendelkező Egyesült Királyságban a kivásárlási piac jelentősége messze túlszárnyalja az összes többi nyugat-európai országét. 2000-ben a kivásárlások GDP-hez viszonyított aránya az Egyesült Királyságban majdnem elérte a 2,5 százalékot. Egy százalék feletti arányt mindössze egyetlen további európai ország, Svédország produkált, míg Dániában, Németországban, Svájcban, Norvégiában, Finnországban és Franciaországban haladta meg a 0,5 százalékos értéket. Külön említést érdemel Németország helyzete, amely az 1999-ben elért 0,2%-ról - amely akkor majdnem az utolsó helyet jelentette a fejlett európai országok között - 2000-ben már negyedik helyre jött fel 0,75%-os szintjével. A CMBOR felmérése hangsúlyozza, hogy a kontinentális európai piacok közül Németország képviseli a legnagyobb kivásárlási piacot, ami az ügyletek egyedi értéke jelentős növekedésének köszönhető.
A cikk folytatása
Kivásárolt cégek - tulajdonos vezetők - 1
Kivásárlás esetén magánszemélyek és/vagy professzionális befektetők - tehát nem szakmai befektető vállalatok - jelentős tulajdoni hányadot szebeznek egy vállalkozásban, azaz átveszik annak ellenőrzését.