A külföldi vállalatok oroszországi befektetéseit korlátozó törvény előzetes tervezetét két héten belül véglegesítheti az energiaügyi és ipari minisztérium. A szöveget egyeztetni kell az államtitkok védelmét ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálattal.
Vlagyimir Putyin elnök az FSZB kibővített vezetőségi ülésén kijelentette, hogy az oroszországi "üzleti klímát megbízhatóan oltalmazni kell a korrupciótól és a gazdasági bűnözéstől".
A törvénytervezet szerint a külföldi cégeknek a mindenkori orosz kormány engedélyét kell kérniük minden olyan ügylethez, amelynek révén 50 százaléknál nagyobb tulajdonrészhez juthatnak a stratégiainak minősített hadiiparban, atomiparban repülőgépgyártásban és az energetikai piacon. Állami ellenőrzésű külföldi cégek esetében már a 25 százalék fölötti részesedést is a kormányszervek jóváhagyásához kötik.
A legfrissebb javaslat szerint stratégiainak minősítenék a 70 millió tonnát meghaladó készletet rejtő olajlelőhelyeket és az 50 milliárd köbméternél gazdagabb gázlelőhelyeket. Jurij Trutnyev, az ásványkincstárca vezetője szerdán azt mondta, hogy tíz olaj-, 26 gáz-, öt réz- és egy aranylelőhely kerül fel a stratégiai lelőhelyek listájára.
A külföldieket kizárhatják az urán, a gyémánt és a kvarckristály bányászatából is, míg a tengeri olaj- és gázlelőhelyeken az állami ellenőrzésű Rosznyefty és Gazprom osztozhat.
A közelmúltban a Shell olajcég volt kénytelen többségi tulajdonhoz juttatni az orosz állami Gazpromot a távol-keleti Szahalin projektben, miután a környezetvédelmi hatóságok folyamatosan kifogásolták a cég tevékenységét.
Moszkvai elemzők szerint a törvényben rögzített, világos szabályok javíthatják a beruházási klímát, bármilyen szigorúak is.
MTI / Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Az orosz állam rátette a kezét az új tengeri lelőhelyekre
A lengyelek megállapodtak a Rosznyefttyel
Már szállít Ukrajna a Barátságon Kapcsolódó anyagok:
Kiszáll a Szahalin-projektből az EBRD