2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Titokvédelmi viták miatt az orosz kormány két héttel elhalasztotta a külföldi beruházásokat három tucat stratégiai szektorban akadályozó törvénytervezet elfogadását és parlamenti benyújtását. Az új törvény főleg a hadiiparban, az atomiparban és a repülőgépgyártásban akadályozná a külföldi befektetéseket, továbbá korlátozná a cégek bejutását a monopolizált nyersanyagpiacokra, s részvételüket a stratégiai lelőhelyek kiaknázásában is.

A külföldi vállalatok oroszországi befektetéseit korlátozó törvény előzetes tervezetét két héten belül véglegesítheti az energiaügyi és ipari minisztérium. A szöveget egyeztetni kell az államtitkok védelmét ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálattal.

Vlagyimir Putyin elnök az FSZB kibővített vezetőségi ülésén kijelentette, hogy az oroszországi "üzleti klímát megbízhatóan oltalmazni kell a korrupciótól és a gazdasági bűnözéstől".

A törvénytervezet szerint a külföldi cégeknek a mindenkori orosz kormány engedélyét kell kérniük minden olyan ügylethez, amelynek révén 50 százaléknál nagyobb tulajdonrészhez juthatnak a stratégiainak minősített hadiiparban, atomiparban repülőgépgyártásban és az energetikai piacon. Állami ellenőrzésű külföldi cégek esetében már a 25 százalék fölötti részesedést is a kormányszervek jóváhagyásához kötik.

A legfrissebb javaslat szerint stratégiainak minősítenék a 70 millió tonnát meghaladó készletet rejtő olajlelőhelyeket és az 50 milliárd köbméternél gazdagabb gázlelőhelyeket. Jurij Trutnyev, az ásványkincstárca vezetője szerdán azt mondta, hogy tíz olaj-, 26 gáz-, öt réz- és egy aranylelőhely kerül fel a stratégiai lelőhelyek listájára.

A külföldieket kizárhatják az urán, a gyémánt és a kvarckristály bányászatából is, míg a tengeri olaj- és gázlelőhelyeken az állami ellenőrzésű Rosznyefty és Gazprom osztozhat.

A közelmúltban a Shell olajcég volt kénytelen többségi tulajdonhoz juttatni az orosz állami Gazpromot a távol-keleti Szahalin projektben, miután a környezetvédelmi hatóságok folyamatosan kifogásolták a cég tevékenységét.

Moszkvai elemzők szerint a törvényben rögzített, világos szabályok javíthatják a beruházási klímát, bármilyen szigorúak is.

MTI / Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Az orosz állam rátette a kezét az új tengeri lelőhelyekre
A lengyelek megállapodtak a Rosznyefttyel
Már szállít Ukrajna a Barátságon Kapcsolódó anyagok:
Kiszáll a Szahalin-projektből az EBRD

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!