Az egyetemhez tartozó IESE Business School munkatársai a kínálkozó befektetési lehetőségek számát, a gazdaság méretét, a növekedési kilátásokat, a tőkepiacok fejlettségét, az adózást és a helyi vállalkozói kedvet mérve alkották meg az indexet. Magyarország 96 pontot ért el, de Szlovénia és a balti államok lemaradása szimbolikusnak mondható: egy, illetve három pontos.
A szerzők szerint a kockázati tőke számára Nyugat-Európa sokkal vonzóbb, s még évtizedekig tarthat, amíg térségünk felzárkózik. A régiónak ugyanakkor nagy előnye a nyugatinál szerényebb adóztatás, amely az ott megszokottal azonos befektetővédelemmel és társadalmi környezettel párosul. Nagy hátrány viszont a gazdaságok és tőkepiacok gyengesége, a korrupció és a vállalkotások elindításának magas költsége.
Természetesen az EU15 sem egységes, Görögország például egyenesen a teljes mezőny sereghajtója lett a kedvezőtlen adószabályozás, a gyenge tőkepiaci aktivitás és a nem eléggé kiforrott vállalkozáskormányzási, illetve befektetővédelmi szabályok miatt - számol be a Világgazdaság.