A MAGYOSZ nem ért egyet a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó cég által, a múlt héten publikált gyógyszeripari gyorselemzés azon megállapításával, hogy az ágazat cégeinek többsége az árbevétel növekedésére számít az idén - jelentette ki Buzás László. A mintegy 37 rendes tagot - köztük a négy legnagyobb magyarországi gyógyszergyártót - tömörítő szervezet igazgatója szerint a PwC felméréséről több meghatározó MAGYOSZ tagvállalatnak nem is volt tudomása.
Kiemelte, az iparág helyzetét továbbra is rontja a TB-támogatott gyógyszerekre kivetett 12 százalékos különadó, valamint az orvoslátogatói díj megadóztatása. Ugyancsak teher, az úgynevezett sávos befizetési rendszer, amelyben a gyógyszerkassza túllépését a gyártóknak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral(OEP) közösen kell finanszírozniuk - jegyezte meg. Buzás László elmondta, a Gyógyszer-gazdaságossági törvénybe idén január 1-én bekerült módosítások további bizonytalanságot okoznak az iparágban, bár az ezek végrehajtásáról szóló rendelet még nem jelent meg.
Az új szabályozás szerint, a nem támogatott hatóanyagot tartalmazó készítményeket a társadalombiztosítás csak akkor támogatná, ha azok termelői ára nem magasabb az Európai Unió tagállamaiban és az Európai Gazdasági Térség más államaiban forgalmazott legalacsonyabb termelői árú ugyanazon, vagy azonos hatóanyagú gyógyszer áránál. Buzás László szerint a nemzetközi referenciaár rendszer bevezetése árcsökkentésre kényszerítheti a vállalatokat és az exportkilátásokat is veszélyezteti.
Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta, a PricewaterhouseCoopers nem kereste meg a társaságot felmérés céljából. Megjegyezte: a vállalat más válaszokat adott volna, mint amelyeket a gyorselemzésben a PwC kiemelt.
MTI