Pataky Péter elmondta: az MSZOSZ mindazonáltal már megfogalmazta elvárásait a következő kormánnyal szemben, így a munkahelyteremtésről, a közteherviselés újragondolásáról és a párbeszéd fenntartásának szükségességéről. A munkahelyteremtésről szólva kiemelte, hogy a szakszervezet alapvetően nem az államtól várja az új munkahelyeket, hiszen az újabb közpénzeket emésztene fel. Ezért az új kormánynak szerinte olyan gazdaságpolitikát kell folytatnia, melynek következtében javul a vállalkozások jövedelmezősége, a piaci lehetősége és innováció képessége, s ezek alapján várható a foglalkoztatás javulása.
A közteherviseléssel kapcsolatban kijelentette: két lépcsőben kell újra gondolni az adórendszert. Először konszenzust, vagy ahhoz közeli állapotot kellene létrehozni annak megállapítása érdekében, hogy melyek az ország elvárható közkiadásai például az oktatás, az egészségügy, vagy a munkanélküliség területein. Ezt követően kell módosítani az adórendszeren úgy, hogy abban szerepeljenek a tőkejövedelmek, illetve a vagyon után fizetendő járulékok is. "Az elmúlt időszakban ugyanis az állam fenntartása alapvetően a bérből és fizetésből élőket terhelte" - hangsúlyozta.
A személyi jövedelemadóval kapcsolatban a szakszervezeti vezető jelezte: nem értenek egyet az egykulcsos adózás felé tartó tendenciákkal, mert azt igazságtalannak tartják. Mint mondta, az MSZOSZ a többkulcsos, progresszív adórendszer bevezetését támogatja.
Pataky Péter végezetül kiemelte a párbeszéd fenntartásának fontosságát. Szavai szerint a jövendő kormánynak folytatnia kell a konzultációkat a munkaadók és munkavállalók szervezeteivel annak érdekében, hogy ne csak a parlament, hanem a munkavállalók és a munkaadók többsége is egyetértsen a várható lépésekkel. Utalt a vizitdíj bevezetésére, amelyről korábban nem alakult ki társadalmi párbeszéd, így nem véletlen, hogy egy szociális népszavazás lett belőle és el is bukott.
MTI/Menedzsment Fórum