2p

A kis- és középvállalkozások gazdasági helyzetét, működési mobilitását is javíthatja a tőkeegyesítő társaságok határokon átnyúló egyesüléséről szóló törvény, amelynek tervezete a napokban készült el. Mivel eddig sem az európai rt., sem az európai szövetkezet nem váltotta be igazán a hozzáfűzött reményeket, a szakemberek úgy látják: ez az első olyan, a közösségi jog által ösztönzött egyesülési forma, amely valóban kapós lehet az európai és a hazai gazdasági életben - írja a Világgazdaság.

Azok a fúziók tartoznak majd a szabályozás alá, amelyek több tagállam területén található tőkeegyesítő társaságok között jönnek létre, és közülük legalább egynek a székhelye Magyarországon van. Ha a létrejövő társaság székhelye Magyarország, akkor a bejegyzés a székhely szerinti cégbíróságon kérelmezhető, és a beadványhoz valamennyi vállalatnak csatolnia kell a saját tagállama által kijelölt illetékes bíróság vagy hatóság tanúsítványát.

Miként az európai rt.-nél, itt is gondoskodni kell a munkavállalói részvételről a vállalatirányításban. Ez a közösségi jogi szabály az 500 főnél nem nagyobb munkavállalói létszám esetén nem érvényesül. Ilyenkor a munkavállalók képviseletére a belső rendelkezéseket, például a munka törvénykönyvét kell alkalmazni, s ez önmagában is tőkeegyesítő társaságok létrehozására ösztönözheti a kisebb cégeket - számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!