Sok vállalat, kis forgalom a hazai építőiparban
Vermesy Sándor, a Strabag ügyvezető igazgatója többek között a vállalatok túl nagy számában látja a problémát. Tény, Magyarországon több mint kilencvenháromezer cég dolgozik az építőiparban, míg Ausztriában mindössze nyolcezer.
Igaz, a hazai vállalatok többségének éves forgalma nem éri el a tízmillió forintot. Ezzel együtt mindig akad közöttük, aki a valós költségekhez képest olcsóbban is elvállal egy megbízatást. A feladatot persze nem tudja teljesíteni, így alvállalkozói gyakran nem kapnak időben fizetést az elvégzett munkáért. Az építőipar ugyanis olyan szakma, ahol már a fizetés előtt is hozzá lehet jutni a végtermékhez. Ezzel azonban sokan visszaélnek. Egy per adott esetben évekig húzódik, ráadásul az ítélet megszületéséig gyakran megszűnnek az adós cégek. Vermesy Sándor az mfor.hu kérdésére elmondta: célszerű lenne úgy módosítani a jogszabályokon, hogy a per idejére letétbe kelljen helyezni az elmaradt kifizetés összegét.
A törvényi háttér rendezését sürgeti a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is. Ők egyenesen kormánybiztost neveztetnének ki az építőipar élére. Gláser Tamás elnök szerint ugyanis nincs több idő. A gyártóknak gyakorta hat-nyolc hónapot kell várniuk a pénzükre, ami "tarthatatlan állapot".
Fekete lista és a Fizetési Fegyelem Információs Rendszer
Az ÉVOSZ szerint a szakmának is lépnie kell. Többek között egy építési kódex megalkotására tettek javaslatot, amely útmutatást adna a vállalkozók számára a problémák kezeléséhez. Ezen felül szükségesnek tartják egy feketelista összeállítását, amely megnevezi azokat a megrendelőket, amelyek késedelemmel, illetve egyáltalán nem fizetnek az építőipari cégeknek. Úgy vélik, ez a módszer a bankok esetében is bevált.
Utóbbi módszert azonban nem mindenki tartja célravezetőnek. Kiss Imre, az Eye Watch Global Network Kft. ügyvezetője lapunknak úgy nyilatkozott: a feketelista csak megelőzésre jó, a korábban bajbajutott vállalkozásokon nem segít. Emiatt létrehozták az úgynevezett Eye Watch Fizetési Fegyelem Információs Rendszert. Ez egy olyan adatbázis, amely aktuális információkat tartalmaz a tagok által bejelentett üzleti partnerek fizetési hajlandóságáról és fizetőképességéről. A rendszer naprakészségét a heti frissítés garantálja. Ezentúl, segítséget adnak a követeléskezelésben, a faktorálásban és a likviditáskezelésben.
A megbízások alkalmával behajtási tervet készítenek, majd levélben, telefonon, vagy akár személyesen is felkeresik az adósokat. Mindezt teljes diszkréció mellett, ugyanis a cél az, hogy a partnerek üzleti kapcsolata a jövőben is megmaradjon. A likviditáskezelés területén diszkont kincstárjegyekkel, államkötvényekkel, vállalati kötvényekkel, illetve befektetési alapok kombinációjából összeállított egyedi portfoliókkal segítik partnereik befektetési döntéseit.
Kiss Gergely
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Céges körbetartozás: ha nem fizetsz, tönkremegyek
Építőipar: a veszteséget is bevállalják a referenciáért
Több ágazatban is csődhullám várható