Az MTI beszámolója szerint a kabinet pénteki ülésén hozott döntés szerint a tíz új tagország május 1-jei csatlakozásától kezdve Hollandia pontos nyilvántartást fog vezetni a tőlük érkező munkavállalók számáról. Ha egy év múlva, 2005 májusa előtt úgy tűnik, hogy ez meg fogja haladni a 22 ezret, akkor korlátozásokat léptethet életbe. A pontos nyilvántartás érdekében az új tagországokból érkező személyeknek a csatlakozás után is munkavállalási engedélyt kell kérniük Hollandiában. Míg azonban jelenleg ezt annak függvényében kaphatják meg, hogy az általuk betöltendő állásra van-e holland, illetve más EU-tagországból érkező jelentkező is, a csatlakozás után ez a megszorítás már nem lesz érvényben. Vagyis május 1-től az új tagállamokból érkező dolgozók gyakorlatilag automatikusan meg fogják kapni a munkavállalási engedélyt. A hatóságok azonban ezt követően is rendszeresen ellenőrizni fogják, hogy az általuk vállalt alkalmazási feltételek összhangban állnak-e a Hollandiában érvényes jogszabályokkal.
A kormány a munkanélküliségnek az utóbbi hónapokban tapasztalható emelkedésével indokolta a döntést. Gerrit Zalm pénzügyminiszter szerint az intézkedést "biztonsági szelepnek" szánják arra az esetre, ha az országot a bővítés után elárasztanák az új tagállamokból érkező munkavállalók. Az EU-csatlakozási tárgyalásokon a munkaerő szabad áramlásának területén az unió kért átmeneti mentességet, amelynek értelmében legfeljebb hét évig korlátozhatja az újonnan csatlakozó tagországokból érkező munkaerő beáramlását. A tagországok egy része azonban már korábban jelezte, hogy nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, vagyis a csatlakozásoktól kezdve megnyitja munkaerőpiacát. Hollandia annak idején az elsők között jelentette ezt be. Rajta kívül Svédország, Dánia, Írország és Spanyolország jelezte készségét arra, hogy lemond az átmeneti mentességről.
Kapcsolódó anyagok
Könnyítik a finnek a magyarok munkavállalását
A tömeges munkaerő-vándorlástól tartanak a németek
Korlátozzák a csatlakozók munkavállalását a hollandok
Hollandia fenntartja magának azt a jogot, hogy korlátozza az EU-hoz újonnan csatlakozó országokból érkező munkaerő beáramlását, ha ennek mértéke meghalad egy bizonyos szintet - jelentette be a holland kormány.