3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A román elnök szombati bejelentése szerint felülvizsgáltatja a Petrom olajtársaság privatizációját. A Petrom többségi részét tavaly az osztrák OMV vásárolta fel.

Traian Basescu kétségeit hangoztatta a privatizáció "korrektségét" illetően. Bár részletekbe nem bocsátkozott, szakértői és tanácsadói a következő napokban átvizsgálják a privatizációs szerződést. Basescu azt is közölte, hogy a felülvizsgálatot követően az ügylet feltételeit a nyilvánosság is megismerheti.

A román elnök kijelentette: Románia hibát követett el, amikor teljes nyersolaj-készletét egyetlen magáncég kezébe adta. A román kormányfő az elnök szavaira reagálva elismerte ugyan, hogy a szerződés néhány pontja nem kedvező Románia számára, de - mint mondta - az ügylet egészének megkérdőjelezése rontja az ország tekintélyét a külföldi befektetők előtt, károsítva ezzel az általános üzleti környezetet is. Az elnök korábban már bírálta a Petrom árpolitikáját, elsősorban azt, hogy az idén a benzinárak több mint 30 százalékkal emelkedtek.

A Petrom olajtársaság mintegy 164 millió eurónak megfelelő első félévi adózott eredményt ért el, amely külföldi tulajdonosának, az osztrák OMV-nek idei első negyedévi üzemi eredményhez 136 millió euróval járult hozzá. Tavaly a Petrom első féléves adózott eredménye csaknem hatoda volt az ideinek.

Az osztrák OMV tavaly december 14-én zárta le a román cég 51 százalékos többségének összesen 1,5 milliárd eurós átvételét. Az akkori közlemény szerint az OMV 669 millió eurót utalt át a román privatizációs ügynökségnek az olajcég 33,34 százalékáért, és 830 millió eurós tőkeemeléssel részesedését 51 százalékra emelte.

A fennmaradó rész 40,74 százalékban a román állam kezében, 2,03 százalékban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál (EBRD), a maradék a bukaresti tőzsdén szabadpiaci forgalomban van. A többségi rész átvételének lezárásával Közép-Európa legnagyobb olaj- és gázcége jött létre, a finomítási és eladási tevékenységének piaci részesedése a dunai térségben mintegy 18 százalék - írja az MTI.

"Nem bontható fel az OMV és a román állam között kötött szerződés, mert az osztrák fél perelhet és nyerhet is a bíróságon" - állítja az Adevarul című lap hétfői számában az ügylethez közeli forrásokra hivatkozva. A szereplők közötti megállapodás csakis a vállalat hozzájárulásával tehető közzé. A szerződéskötésre a román parlament is áldását adta. A Petrom egyik kisebbségi részvényese szerint azonban a megállapodás - mint bármelyik szerződés - megfelelő kártérítés ellenében felmondható.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!