A szóban forgó láncok Németországban ellenezték a betétdíj bevezetését, amelyre azonban környezetvédelmi, újrahasznosítási indokok miatt mégis sor került. Az érintett vállalatok 2005 januárjáig a Dualen System Deutschland (DSD) elnevezésű hulladékgyűjtő cég üzleti partnerei voltak. A "Zöld Pontként" ismert DSD korábban éveken keresztül maga is ellenezte a betétdíj bevezetését.
Az Aldit, a Metrót és a Tengelmannt most azzal vádolják, hogy még 2001 novemberében tanácsadói szerződést kötöttek a konzervatív Kajo Schommer akkori szászországi gazdasági miniszterrel, aki szintén a betétdíj bevezetésének ádáz ellenfele volt. Nem sokkal később, 2002 áprilisában Schommer kilépett a szászországi kormányból és a DSD alkalmazásába került: a gyanú szerint Schommernek rendkívül tekintélyes fizetéssel - hatszázezer euróval - járó DSD-tanácsadói állást juttattak. A hároméves tanácsadói szerződést a hálózatok ezután rövidesen felmondták, a pénzt azonban kifizették.
A drezdai ügyészség most azon a véleményen van, hogy a honoráriumot - úgymond - előnyszerzés gyanújával fizették ki, ezzel mondtak köszönetet azért, hogy Schommer politikailag kiállt a betétdíj-bevezetés ellen. Schommer ügyvédje teljes mértékben légből kapottnak nevezte a gyanúsítást, mint mondta, Schommer szerződése "normális tanácsadói szerződés" volt.