3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Meglepetésre 14 ezer fővel kevesebben dolgoztak hazánkban, mint egy hónappal korábban - derül ki a friss adatokból. Ebből 12 ezer ki is vonult a piacról.

A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli közlése szerint az október-december 3 havi átlagban 4,14 millió foglalkoztatott volt a 15-74 éves korcsoportban. Ez a korábbi adathoz képest 14 ezer fős csökkenés eredménye, ami némi meglepetésként szolgálhat annak tükrében, hogy 2013 februárja óta szinte töretlen növekedést mutatott a dolgozók száma - leszámítva 2 hónapot, amikor pusztán 2-3 ezer fős csökkenés történt.

Ezt a változást köthetnénk akár olyan természetesnek nevezhető folyamathoz is, mint a korcsoport népességének apadása, ám ezúttal nem erről van szó, hiszen a változásnak közel 15 százalékára adna ez magyarázatot. 

A háttérben a részletesebb adatok szerint a gazdaságilag aktívak számának csökkenése áll. Egy hónap alatt ugyanis 15 ezerrel lett kevesebb aktív a korcsoportban, amivel párhuzamosan 12 ezerrel nőtt az inaktívak száma. Egyszerűbben megfogalmazva, 12 ezer dolgozó gondolta úgy, hogy helyzeténél, koránál, netán az elhelyezkedési esélyei alapján kivonul a munkaerőpiacról - akár ideiglenesen, akár huzamosabb ideig. Hasonlóra 2013 februárja nem volt példa szintén. 

A változás most azért is szokatlan, mert a kormány munkaerőpiaci intézkedéseinek egyik fő mozgatórugója a még munkaképes, ám inaktívként szereplő egyének visszaterelése a piacra. Ennek nyomán majdnem két éve töretlen csökkenést láthattunk az adatokban, egészen mostanáig. Noha ebben az esetben is akadt néhány hónap, amikor ezzel ellentétes irányú változás történt, hasonló mértékű megugrása rég nem volt példa.

Bár havi szinten mindenképpen meglepő a változás, előző év azonos időszakához képest továbbra is "jól állunk", hiszen 172 ezerrel dolgoztak többen. A foglalkoztatási ráta pedig 54,8 százalékos volt a friss adat szerint, ami az előző évi állapothoz képest 2,6 százalékponttal magasabb.

Csökkent a munkanélküliség is

A vizsgált időszakban 318,7 ezer munkanélküliről számolt be a KSH a 15-74 éves korcsoportban. Igaz ugyan, hogy a foglalkoztatottak számának csökkenésével párhuzamosan a munkanélküliek elméletileg többen lennének, ám a mostani folyamatok hátterében a munkavállalók aktivitási "státuszának" megváltozása áll. Vagyis, akik kivonulnak a munkaerőpiacról, és inaktívakká válnak, értelemszerűen a munkanélküliek számát is csökkentik.

Előző évhez képest a munkanélküliek 80 ezer fővel voltak kevesebben tavaly év végén. A munkanélküliségi ráta az év végén így ismét 7,1 százalékra mérséklődött, egy évvel korábban még 9,1 százalékon állt ez az arányszám.

Éves szinten ezzel 7,7 százalékos lett a munkanélküliségi ráta Magyarországon, ami több elemző várakozásával is szinte összecseng. A GKI legutóbbi prognózisában már 7,7 százalékot jelzett előre, míg az OECD ennél kicsivel többet, 7,8-at prognosztizált. Persze, van, aki még ennél is jobb adatra számított: az MNB, a Századvég egyaránt 7,5 százalékos rátát jelzett előre legutóbbi jelentésékben. 2013-ban a munkanélküliség 10,2 százalékos volt Magyarországon a 15-74 éves korcsoportban. A döntő mértékben a közfoglalkoztatással és kisebb részt a piac éledezésével tehát jelentős munkaerőpiaci javulást sikerült elérni.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!