Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a minap tette közzé az augusztus végéig adott támogatások listáját a kormany.hu-n, melyben több érdekes tétel is található. Alapvetően egyébként az EMMI alapítványoktól kezdve egyetemeken át kórházakig nagyon sok szervezetnek juttatott állami támogatást, sőt például még a nagyszalontai Arany János Gimnázium építésére és fejlesztésére is jutott idén 350 millió forint.
A fentiek mellett számos sportági szakszövetségnek és sportklubnak is juttat költségvetési pénzt az EMMI, így találhattunk rá a listában a Ferencvárosi Labdarúgó Clubra, mely két tételben idén eddig összesen 450 millió forintot költségvetési pénzt kapott. A korábbi dokumentumokat végignézve, a legfrissebb egy 150 milliós tétel, melyet július és augusztus során ítélhettek meg a Fradinak. Ez részben a diáksporttal, utánpótlás-neveléssel, illetve az egyik, tulajdonában lévő ingatlan vagyonkezelésével összefüggő feladatok ellátására irányoztak elő. A fennmaradó 300 millió forintot pedig az idei sportszakmai többletfeladatok támogatására irányult.
Azonban nem egyedül a Fradi volt az, amelyiknek állami támogatást juttatott az EMMI. Az Újpest sportszakmai többletfeladataira idén 300 millió forint jut, és ugyanezen a jogcímen még 3 klub kapott állami pénzt: az MTK szintén 300 milliót és ugyanekkora összeg jutott a Vasasnak is. Rajtuk kívül két olyan támogatott klubot is találtunk, melyek alig lehetnek ismerősek. Az Amatőr Futball Club Nádasdladány 2,5 milliót kapott a szakmai többletfeladatokra, eszközbeszerzésre, és sportlétesítmény-fejlesztés támogatására.
Árbevételének 20-szorosát kapta egy cég
Igencsak nagy összeget kapott az Újbuda Labdarúgó Kft, ha azt rávetítjük a cég tavalyi árbevételére. Az EMMI 20 millió forintot adott ugyanis az utánpótlás-nevelés terén kifejtett szakmai többletfeladatok támogatására.
Az eset pikantériája, hogy a kft. tavalyi beszámolója alapján a támogatás közel húszszorosa a tavalyi értékesítési árbevételnek, mely mindössze 1,3 millió forint volt. Így első ránézésre akár indokolatlannak is lehetne nevezni a támogatás mértékét. Ha azonban jobban elmélyedünk a beszámolóban, kiderül, hogy a kft. forrásainak döntő része egyéb és rendkívüli bevételekből származik. Tavaly közel 10 millió forint egyéb bevétele és 29,3 millió rendkívüli bevételhez jutottak. Mindezt azonban a rendkívüli ráfordítások, az egyéb kiadások teljesen elvitték- ezek közül a legnagyobb a rendkívüli ráfordítás 21,2 milliós értéke. Így végeredményként mindössze egymillió forint nyereségről árulkodik a beszámoló. És, ha nevezhetjük így, a hab a tortán, hogy a cég statisztikai létszáma tavaly mindössze egyetlen egy fő volt.
A kft. honlapján szereplő dokumentumok alapján az is kiderül, hogy sokan - például az edzők - társadalmi munkában végeznek munkát a klubnál. Sőt, tavaly közel 40 millió forint TAO-pénzt is sikerült összeszedniük, ami magyarázza a kiugróan magas rendkívüli és egyéb bevételeket is.
Székely Sarolta
mfor.hu