Májustól kétszáz egészségügyi dolgozó nyújtott be külföldi munkavállalási engedély iránti kérelmet az egészségügyi minisztériumba, köztük 82 az orvos és fogorvos. Elgondolkodtató, hogy nem a frissen végzettek indulnak útnak, inkább a 30-40 éves szakorvosok. A fő célországok Anglia, az Egyesült Államok, valamint az észak-európai országok.
Egy év elején készített felmérésből kitűnik, hogy ma minden tizenegyedik orvosi állás betöltetlen, ami 5-7 nagyobb kórház ellátásához lenne szükséges. A négy orvostudományi egyetemre (Pécs, Szeged, Debrecen, Budapest) az elmúlt években mintegy 750 medikust vettek föl, ám az oktatási tárcával való egyeztetés eredményeként ez évtől már lassú létszámnövekedés lesz a pontszámoktól függően. Egyébként amióta csökkent a pálya vonzása, a korábbi bejutáshoz szükséges 120 pont közeli eredmény 105-re is csökkent.
Eddig 1200-1300 szakorvos hagyta el a klinikumot s vállalt munkát az ágazat háttériparában. Talán enyhíti a pályaelhagyást a szakminiszter rendelete: nem csak orvosi és a gyógyszerészi végzettséggel lehet orvoslátogatói munkakört betölteni. Így elképzelhető, hogy a cégek a kisebb fizetés okán is foglalkoztatnak más diplomásokat e munkakörben, írja a Világgazdaság.
Külföldre tartanak a magyar orvosok
Az EU-csatlakozás óta kétszáz orvos kért külföldi munkavállalási engedélyt, írja a Világgazdaság. Az egyetemi alapképzés és a szakorvosi végzettség megszerzése ugyanakkor 15-20 millió forintos befektetést jelent az államnak.