Kvótahiánytól s emiatt pluszköltségektől tartanak a cégek az emisszió-kereskedelmi rendszer bevezetésével kapcsolatos kormányzati terveket látva. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) közzétette, mennyi kvótát osztanak szét díjtalanul az egyes nagy szén-dioxid kibocsátó létesítmények után. A fő számok tavalyhoz képest változatlanok, így összesen 93,7 millió - egyenként egy tonna szén-dioxid kibocsátására feljogosító kvóta díjtalan.
A kiosztási lista közzététele után a KVM-hez több visszajelzés is érkezett arról, hogy keveslik az érintettek a nekik juttatott egységek számát. A cementgyárak a vártnál 15 százalékkal kevesebb kibocsátási egységet kapnak, ami érzékenyen érintheti az ágazatot. A kurtítást a Duna-Dráva Cement Kft. biomassza-felhasználásának növekedésével kívánja ellensúlyozni.
Több egységre számíthatnak az energiaszektor szereplői, ám vállalati szinten itt is eltérések tapasztalhatók. Probléma az is, hogy a kiosztási listával együtt közzétett kiosztási tervben szűkös kvótakeretet hagytak az új belépőknek, miközben a kibocsátási egységek 2,5 százalékát továbbra is árverés útján osztják szét.
Az igényeltnél kevesebb kvótát kap a Pannonpower Holding Rt. is. A vállalat több milliárd forintot költött tüzelőanyag-váltásra, ám ezt a kvóták szétosztásánál nem vették figyelembe. Így pont olyan cég kényszerül kvótavásárlásra, amely a legtöbbet költötte környezetkímélő technológia bevezetésére, olvasható a Világgazdaságban.
Menedzsment Fórum