A 10 új tagállam állampolgárainak együttesen jövő év május végétől a jelenleginél 400-zal, illetve 3.400-zal több, szám szerint 1.700 illetve 15.800 tartózkodási engedély adható ki munkavállalás céljából 1 évnél hosszabb, illetve 1 év alatti időtartamra. Az erre vonatkozó jegyzőkönyv várhatóan jövőre lép hatályba. Az emelt kvóta egy évig érvényes, majd évente emelkedik.
[ajanlo=538][igazitas=right/]Svájc hivatkozva arra, hogy az Európai Unió régi tagállamainak is lehetőségük van 2011-ig korlátozni az új tagállamok állampolgárainak munkavállalását, eddig az időpontig csak a kvóták szerint ad módot tartózkodásra, munkavállalásra. Sőt arra is igényt tart, hogy amennyiben 2009-ig a kvótaemelés rendkívül kedvezőtlen munkaerőpiaci hatása igazolódik, akkor erről az Európai Uniót tájékoztatva intézkedéseket tegyen.
A magyar munkavállalók a két ország közötti kormányközi egyezmény alapján már 1996-tól is vállalhatnak gyakornoki munkát Svájcban. Ezt a lehetőséget viszont általában csak 80 százalékos mértékben használják ki. A kormányközi egyezmény évente 100 munkavállalónak biztosít munkalehetőséget. Feltétel a magas szintű német nyelvtudás, a szakképzettség, a 30 év alatti kor. A kvóta 60 százaléka a vendéglátásra vonatkozik, a 40 százaléka egyéb szakmákra.
A svájciak csak legális munkaközvetítők közreműködésével fogadnak
munkavállalókat, az ilyen közvetítők listája szerepel a Foglalkoztatási Hivatal munkavállalást könnyítő kiadványában, illetve az intézmény internetes oldalán is.
Viszonylag kevesen beszélik az érdekeltek közül a német nyelvet, ez is
oka az alacson szintű kihasználtságnak - vélik a hivatal szakemberei. Akik jól beszélnek németül a svájci lehetőségen kívül általában a hasonló osztrák és német gyakornoki munkalehetőséget is kihasználják. Ausztriában 35 év, Németországban 40 év a gyakornoki munkavállalás korhatára - írta az MTI.
A sajtóban korábban megjelent hírek szerint igent mondtak a svájciak a vasárnapi népszavazáson arra, hogy az alpesi országban a tavaly csatlakozott EU-tagországok állampolgárai is szabadon vállalhassanak munkát. A 4,7 millió svájci lakos közül mintegy 60 százalék élt azzal a lehetőséggel, hogy véleményt nyilvánítson az újonnan csatlakozottak munkavállalásával kapcsolatban. Az arány igen magasnak számít az országban gyakran megrendezett népszavazások sorában.