Az idei piaci trendek rácáfolnak arra a teóriára, miszerint a budapesti belvárosi üzleti negyed fokozatosan elnéptelenedik, az ESTON 2005-ben egész nyáron át kiemelt keresletet tapasztalt a piacon. A legnagyobb érdeklődés az amúgy is szűk kínálatú városrészeken alakult ki. Köztudott például, hogy a Váci utca régi, északi részén gyakorlatilag nincs több eladó üzlethelyiség, s ha mégis piacra kerül egy ingatlan, az üzletkötés azonnal, több ajánlattevő esetén is néhány nap alatt lezajlik, s ugyanez vonatkozik a bérlői jogok átadására is - áll az ESTON International Ingatlantanácsadó Rt. közleményében.
Felfokozott vevői és bérlői igénnyel lehet számolni a közeljövőben a kiskörúton - ahol a bazársor bontása után vegyes funkciójú kereskedelmi létesítmények megjelenése várható -, valamint a Kossuth Lajos, illetve a Szabadsajtó úton. Növekvőben van a Váci utca déli részének presztízse is, bár a több ezer négyzetmétert bérlő kereskedők és üzletláncok még nem jelentek meg itt nagy számban.
Idén a sláger azonban az utcai üzlethelyiségek piacán a vendéglátó tevékenységre vagy egyéb, a városi turizmusra alapozó tevékenységre alkalmas ingatlan - állapítja meg az elemzés. Ezeknél az ingatlanoknál a legfontosabb szempont az elhelyezkedés - jó megközelíthetőség, parkolási lehetőség. Igen keresettek a teraszos helyiségek, amelyeknél előnyös, ha a környéken sok, lehetőleg eltérő profilú vendéglátóhely üzemel.
Egy korábban közzétett felmérés szerint annak ellenére, hogy a régió ingatlan piaca pezsgő időszakot tudhatott maga mögött, Magyarországon 2005 első félévében viszonylag kevesebb üzlet jött létre - a lezárt ügyletek volumene 200 millió euró körül alakult -, az előrejelzések szerint az év végére azonban 550 millió euró értékű iroda- és üzlethelyiség cserél majd gazdát.