Úgy tűnik, lassan kezdi kiaknázni azt a nagy lehetőségét az OTP, amiről még a tavalyi harmadik negyedéves gazdálkodási eredményeket közlő sajtótájékoztatóján Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese beszélt.
Miután 2012 végére a 90 napon túl nem teljesítő hitelekre képzett céltartalék mértéke elérte a 80 százalékot, a tavalyi második félévhez képest megugró portfólióromlási ütem mellett is lényegesen alacsonyabb, 55 milliárdos hitelezési veszteséget számolt el a bank. Így az OTP csoport által folyósított 7834 milliárdnyi hitelállománnyal szemben immár 1238,6 milliárdnyi céltartalék áll. A 90 napon túli rosszhitelek állományát ez a céltartalékszint pedig 80,3 százalékkal fedezi le.
A betétek nőnek, a hitelek stagnálnak
Ugyanakkor, ahogy fentebb is írtuk, a hitelportfólió minőségének romlásának üteme nőtt, így a nemteljesítő hitelek aránya 19,9 százalékra nőtt. A növekedés annak ellenére mutatható ki, hogy az OTP jelentés szerint a portfólió romlása a 2012 második felét jellemző szint közelében alakult.
A romlás elsősorban az orosz fogyasztási hitelekre, a magyar jelzáloghitelekre és a román portfólióra vezethető vissza. Az árfolyamszűrt konszolidált hitelállomány a tavalyi utolsó negyedéves emelkedést követően a mostani három hónap során egy százalékkal csökkent, ami az éves zsugorodással is megegyezik. A betétek állománya ezzel bárhuzamosan negyedéves összevetésben kettő, míg évesben kilenc százalékkal nőtt. A hitelnövekedés az orosz, ukrán, román és szerb fogyasztási hiteleknek köszönhető, míg a betétek Romániában nőttek leginkább. A két folyamat eredménye pedig tovább csökkenő, 93 százalékra landoló nettó hitel/(betét+lakossági kötvény) rátát eredményezett.
A hitelállománnyal kapcsolatban az OTP jelentése felhívja a figyelmet arra, hogy a korábban jelentős hiteldinamikát mutató orosz piacon a szabályozói szigorítás miatt a mérséklődés jelei mutatkoznak.
Várt feletti eredmény
A csökkenő kockázati költségek minimálisan növekvő bevételekkel (elsősorban a nem kamatjellegűek), és éves szinten jelentősebben emelkedő működési költségekkel jártak együtt. Ennek megfelelően az adózás előtti eredmény a várthoz képest 11,1, míg a tavalyi hasonló időszak gazdálkodásához képest 13,1 százalékkal nőttek. A bankcsoport a tavalyi évihez hasonlóan idén is az első negyedévben számolta el a teljes magyarországi bankadót, így a megugró társasági adóval párhuzamosan a konszolidált számviteli eredménye 11,23 milliárd lett. A korrekciós tételekkel (a mostani három hónap alatt csak a bankadó sorolható ide) a korrigált eredmény 40,7 milliárd lett, ami a tavalyinál kisebb, a várakozásokéhoz képest viszont lényegesen magasabb.
Növekvő leánybankokhoz
A konszolidált korrigált adózott eredményen belül 45 százalékra nőtt a külföldi leánybankok részesedése az egy évvel korábbi 42-ről. A megtermelt első negyedéves 18,5 milliárd forintos külföldi profit döntően a bolgár (9 milliárd forint), az orosz (7,7 milliárd forint) és ukrán (1,6 milliárd forint) leánybankokhoz köthető.
Csányi Sándor legutóbbi nyilatkozata arra enged következtetni, hogy magyar bankokat vásárolhat az OTP. Lásd: Magyar bankokat vehet az OTP című cikkünket.
mfor.hu