Az UNDP elemzésében várható élettartam, az írástudatlanok és az oktatásban részt vevők aránya, valamint az egy főre jutó GDP figyelembevételével rangsorolta a világ 177 országát, írja a Világazdaság.
A születéskor várható élettartam Lett- és Észtország kivételével a régió minden országában (és ugyanígy a tizenöt régi EU-tagállamban is) magasabb, mint hazánkban. A magyar oktatási mutató valamivel jobb a csehországinál és a szlováknál, ugyanakkor rosszabb a lengyel- és az észtországinál. Az egy főre jutó bruttó hazai termék szempontjából csupán Szlovénia és Csehország előzi meg hazánkat.
A globális listát szemlélve viszonylag kis eltérések tapasztalhatók az új EU-tagok helyezése között.
A rangsorban főként latin-amerikai államok (Argentína, Chile, Costa Rica stb.) találhatók a kelet-közép-európaiak közé ékelődve, de néhány gazdagabb arab ország (Bahrein, Kuvait) is hasonló értékeket mondhat magáénak, Szlovénia pedig közvetlenül Portugália és Dél-Korea között helyezkedik el, számol be a Világgazdaság.
Latin-amerikai szinten a magyar humánerő fejlettsége
Az ENSZ fejlesztési programja által kiadott humánerő-fejlettségi jelentés szerint Magyarország a kelet-közép-európai térségen belül közepes színvonalú emberi erőforrásokkal rendelkezik. Ezen a szinten helyezkednek el a latin-amerikai országok is.