Tizenegyhavi mélypontra süllyedt a kibocsátási egység árfolyama, miután Franciaország is többletről adott számot. Jelenleg 20 euró körül mozog az ár, ami egy hete még megközelítette a 30 eurót.
"A közép-európai régióban valószínűsíthető volt, hogy kibocsátási egység többlettel rendelkeznek a országok; Franciaország, Hollandia és Belgium esetében azonban a legtöbb piaci szereplő hiánnyal számolt. Az elmúlt napokban napvilágra került előzetes adatok azt bizonyítják, hogy ezekben az országokban is jelentős kvótatöbblet van és Spanyolországban is a vártnál jóval alacsonyabb a hiány" - fogalmazott az mfor.hu kérdésre Szabó Gergely, az euets.com ügyvezető igazgatója.
Az ügyvezető hozzátette: "Az elkövetkezendő napokban folyamatosan jelennek majd meg az egyes országok előzetes hitelesített adatai. Amennyiben további országok esetében is hasonló eltérés van a korábbi becslések és a valóság között, úgy elképzelhető, hogy több a kiosztott kvóta, mint a tényleges kibocsátás. Így felmerülhet a kérdés is: mi adja a kvóta értékét?"
A szakértő szerint a 2005-2007-es időszakban már nem lehet változtatni a kiosztáson, de elképzelhető, hogy a következő kiosztási terv elkészítését gyökeresen új alapokra helyezi a Bizottság a jelenlegi tények ismeretében. A tagállamok tényleges kibocsátási adatait május 15-ig kell napvilágra hozni. Franciaország szerdán jelentette be, hogy tényleges kibocsátása mintegy 11,6 százalékkal alacsonyabb a korábban bejelentettnél, Csehországban ugyanez az adat 15 százalékkal, Hollandiában pedig 8 százalékkal kevesebb a prognosztizáltnál, Spanyolország kvótahiánya pedig mindössze 10,9 százalékkal magasabb az előre jelzettnél.
Az STX Service rendkívüli hírlevélben értesítette ügyfeleit a tőzsdei eseményekről. Ebben arra is rámutatott, hogy a cseh, francia, belga és holland piac mindössze a szén-dioxid kereskedelem 18 százalékát adja, míg Németország - mely önmagában 24 százaléknyi kibocsátásért felelős - még nem hozta nyilvánosságra adatait.
Istvánko Viktória