Több oka lehet az állandó késésnek: van akik személyiségükben hordozzák ezt a tulajdonságot, egyéni vagy családi problémák is előidézhetnek időzavart, sőt, az sem ritka, hogy kifejezetten munkahelyi okokra vezethető vissza a folyamatos csúszás - mondta Rábits Péter, a Human Consorcium Consulting Tanácsadó Kft. ügyvezetője.
[ajanlo=538][igazitas=right/]Az első csoportba általában olyan extrovertált emberek tartoznak, akik nem veszik figyelembe, hogy bizonyos munkáknak határidejük van. A szakember szerint az a legjobb megoldás, ha a notórius későt szembesítjük ezzel a hibájával, vagy csak olyan feladatokat bízunk rá, ahol nem fontosak az időkorlátok.
Az egyéni problémával küzdők esetében az okok felderítéséhez empatikus vezető szükséges, ezért a vezetők főként a harmadik csoportba tartozó, motivációs okokra visszavezethető késésen tudnak segíteni.
Akit nem érdekel már a munkája, nem érez benne kihívást, az gyakran notórius késővé válik. Ilyenkor új munkakört és feladatokat kell számára keresni - tanácsolja Rábits Péter - de hasznos lehet a személyes konzultáció, a munka rendszeres értékelése is. A későt mindig érdemes elmarasztalni, mielőtt átragad a szokás más dolgozókra is.
Lövey Imre, a Concordia Szervezet- és Vezetésfejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója szerint akadnak, akik tudat alatti lázadásból késnek el állandóan.
Ebben az esetben érdemes utánagondolni, vajon miből fakadhat a negatív érzelmi viszonyból adódó ellenállás. Ha pedig valaki azért késik rendszeresen, mert túl sokat vállalt magára, akkor prioritásai újragondolásával és a kevésbé fontos feladatok mellőzésével kezelheti hatékonyabban idejét, olvasható a Világgazdaságban.