2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A többségi állami tulajdonú Gaz de France (GdF) privatizációja, illetve a GdF és a Suez SA közüzemi szolgáltató tervezett egyesülése ellen "El a kezekkel az energiámtól!" jelszóval hirdettek kedden országszerte tüntető felvonulásokat a francia szakszervezetek.

Miközben a francia nemzetgyűlésben múlt csütörtök óta és várhatóan szeptember 22-ig tart a privatizációs törvény módosításáról a vita - ez a fúzióhoz elengedhetetlen -, az energiaszektor szakszervezetei a privatizáció ellen küzdenek, mert szerintük attól, illetve a GdF-Suez egyesüléstől emelkedni fognak az árak. A szakszervezetek szerint a GdF-et az áramtermelésben világelső Electricité de France (EdF)-szal kellene ismét összevonni. A GdF és az EdF dolgozóinak 15-20 százaléka szüntette be kedden a munkát.

A CGT szakszervezet tájékoztatása szerint Párizsban délelőtt hatezer energiaipari dolgozó vonult utcára, s a tömegben feltűntek a kormány tervét nem támogató kormánypárti képviselők is.

A nap folyamán megközelítőleg száz városban - többek között Toulouse-ban, Lyonban, Rennes-ben, Chambéryben és Troyes-ban - hirdettek a szakszervezetek tüntető felvonulásokat és szimbolikus "esküvői ceremóniákat" a GdF és az EdF egyesülésére, valamint temetést a GdF és a Suez fúziójára.

A GdF belső szavazása alapján a dolgozók 94 százaléka ellenzi az állami gázszolgáltató privatizációját.

A GdF privatizációjáról szóló törvényjavaslatot a francia parlamenti képviselők többsége júniusban sem tartalmában, sem módszerében nem támogatta, ezért az akkor kibontakozott vita után nem rendelt el szavazást a házelnök. Az azóta az ellenzék által obstrukciós szándékkal benyújtott módosító indítványok rekordszáma miatt kialakult nevetséges helyzet ellenére a kormányzó Népi Mozgalom Uniójának (UMP) képviselői szeretnék elkerülni, hogy a kormány az alkotmány 49.3-as cikkelye alapján rendeletben hirdesse ki a privatizációt, ahogyan az korábban a - társadalmi nyomásra később visszavont - munkajogi reformmal történt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!